Ewangelia ponad polityką

Przed rychłą wizytą w Polsce patriarchy Moskwy i całej Rusi Cyryla Rzeczpospolita spekuluje, że orędzie głów Kościołów polskiego i rosyjskiego poznamy dopiero na 2 godziny przed podpisaniem dokumentu.

Według gazety pełny tekst wspólnego polsko-rosyjskiego przesłania Kościołów, z apelem o wzajemne wybaczenie krzywd i pojednanie, poznamy 17 sierpnia dopiero na dwie godziny przed jego podpisaniem. Z licznych wypowiedzi na ten temat wynika jednak, że nie będzie to akt przebaczenia, ogłaszany w imieniu Kościołów czy narodów - jak to było w przypadku orędzia biskupów polskich do niemieckich w 1965 r. - ale apel o wejście na drogę pojednania.

"Rzeczpospolita" podaje, że znajdzie się w nim m.in. takie zdanie: "Apelujemy do naszych wiernych, aby prosili Boga o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem. Jesteśmy przekonani, że jest to pierwszy krok procesu pojednania i wybaczenia, który nie jest łatwy ani prosty i trwać będzie zapewne przez lata".

«« | « | 1 | » | »»
 • Zygmunt_Stary
  11.08.2012 11:06
  Zygmunt_Stary
  Przepraszam moderatorów, że powtórzę tutaj tę samą wypowiedź, którą napisałem już na tym portalu w innym miejscu. Ale dopiero to miejsce uważam najbardziej stosowne dla mojej wypowiedzi:
  Nie wiem dlaczego katastrofy smoleńskiej nie badała międzynarodowa komisja.
  Nie wiem dlaczego oszukująca naród minister zdrowia została marszałkiem sejmu.
  Nie wiem dlaczego po śmierci Prezydenta RP awansowano szefa BOR?
  Nie wiem, dlaczego wizytę polskiego Prezydenta nadzorował sowiecki agent.
  Nie wiem i nie wiem, dlaczego nie wiem, a jeszcze bardziej nie wiem, dlaczego część polskiego społeczeństwa uważa że tak jest dobrze, że wszystko jest ok.
  Tak może tylko się czuć niewolnik, któremu plują w twarz, a on ma się uśmiechać, bo dostanie "w łeb".
  Jeżeli tego stanu nie funduje mi strona rosyjska, to czynią to sami z siebie moi rodacy?
  Nie chce mi się w to wierzyć.

  Dlatego pytam mój Kościół, czy ten stan fundują mi wyłącznie moi rodacy?

  Ale nawet wówczas pozostają wątpliwości, czy jest to najlepszy czas dla polskiego koscioła, na pojednanie z uzależnioną od władz cerkwią, gdzie pop całuje Putina po rękach.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.