Kopia częstochowskiej Ikony wjechała dziś do Polski. Jesteśmy jednym z 23 krajów peregrynacji
Tłumy wiernych witają kopię częstochowskiej Ikony, która w ramach peregrynacji Od Oceanu do Oceanu dotarła dziś do Polski. Po przebyciu blisko 24 tys. kilometrów, poczynając od Władywostoku, obraz Matki Bożej przekroczył dziś polską granicę. Poprzednim miejscem pobytu Ikony był Mariampol na Litwie.
Obraz ustawiony na oszklonym pro-life-mobilu, udekorowany flagami, został uroczyście przewieziony do pierwszego miejsca postoju na ziemi polskiej - sanktuarium w Studzienicznej. Tu Mszę św. odprawił ełcki bp pomocniczy Romuald Kamiński, który przekazał pozdrowienia od rządcy diecezji bp. Jerzego Mazura.
Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce był kolejnym miejscem postoju. Mszę św. odprawił tu abp - senior archidiecezji białostockiej Stanisław Szymecki.
Ewa Kowalewska, koordynatorka peregrynacji powiedziała KAI, że Obraz witany jest z wielką czcią i entuzjazmem. "Pierwsza osoba, która natknęła się na Obraz na granicy, młoda kobieta, pobożne się przeżegnała - mówi Kowalewska. Ikona witana jest tak przez katolików, jak i prawosławnych" - podkreśla. "Powierzenie ochrony cywilizacji życia i miłości najświętszej Maryi Panny", który odczytywany jest w każdym kościele, wierni odmawiali na kolanach. W Sokółce obecny był ksiądz z tamtejszej prawosławnej parafii - dodaje. Ikona ekskortowana jest przez policję, a także motocyklistów, biorących stale udział w Rajdzie Katyńskim - relacjonuje Kowalewska. Koordynatorka peregrynacji mówi o wielkiej mobilizacji, która wiąże się z peregrynacją. W Koszedarach na Litwie obrońcy życia oraz obrońcy życia wystosowali na ręce mera petycję, aby miasto stało się "miastem cywilizacji miłości".
Obecnie Obraz przebywa w Supraślu, skąd około godz. 19 zostanie przewieziony do katolickiej katedry pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Po trwającym ok. półtorej godziny czuwaniu modlitewnym Ikona zostanie przeniesiona procesyjnie do prawosławnej katedry pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Około godz. 21 zostanie zostanie odśpiewany Akatyst ku czci Bogurodzicy. Jutro w katedrze św. Mikołaja zostanie odprawiona święta Liturgia, po czym Ikona uda się do sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
Peregrynacja Matki Bożej Częstochowskiej przez świat w obronie życia, nazwana „Od Oceanu do Oceanu”, prowadzi ze Wschodu na Zachód przez całą Azję i Europę. Rozpoczęła się 14 czerwca we Władywostoku.
Ikona Matki Bożej Częstochowskiej spotykała się z olbrzymim zainteresowaniem na Dalekim Wschodzie. We Władywostoku Ikona została uroczyście przywitana w prawosławnej Katedrze Opieki Matki Bożej (Pokrovskij Sobor), gdzie odprawiono nabożeństwo i odśpiewano Akatyst ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.
Wizyta Matki Bożej Częstochowskiej w obronie życia obecnie obejmuje już trasę 23 krajów. Są to: Rosja, Ukraina, Białoruś, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Słowenia, Chorwacja, Włochy, Austria, Lichtenstein, Szwajcaria, Niemcy, Belgia, Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Hiszpania i Portugalia. Planowana trasa wynosi ok. 18 tys. km. Na Boże Narodzenie Ikona Częstochowska dojedzie do Fatimy. Prawdopodobnie pielgrzymka będzie kontynuowana w przyszłym roku i wiosną Matka Boża Częstochowska odwiedzi Stany Zjednoczone, a może pojedzie jeszcze dalej. Zainteresowanie jest bardo duże również w Ameryce Południowej, Afryce i Australii.
Przejazd przez Polskę przypada w dniach 12-26 sierpnia br. Odwiedzi ona następujące miejscowości: Supraśl, Białystok, Gietrzwałd, Gdańsk, Wejherowo, Kościerzynę, Szczecin, Nakło nad Notecią, Bydgoszcz, Toruń, Warszawę, Łódź, Częstochowę – Jasną Górę, Piekary Śląskie, Kraków i Bielsko-Białą, gdzie zostanie przekazana Czechom. Na Jasnej Górze zatrzyma się 22 sierpnia w święto Matki Bożej Królowej Świata. W Polsce przejazd Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” będą eskortować motocykliści z „Rajdu Katyńskiego”. Szczegółowy program jest umieszczony na stronie internetowej: www.odoceanudooceanu.pl
Kopia Ikony Matki Bożej Częstochowskiej, przeznaczona do peregrynacji przez świat w obronie życia, została przyłożona do oryginału w Klasztorze Jasnogórskim w Polsce w dniu 28 stycznia br. i uroczyście poświęcona przez abpa Stanisława Nowaka, metropolitę częstochowskiego.
Inicjatorami tej pielgrzymki są świeccy obrońcy życia z różnych krajów pod patronatem Międzynarodowej Organizacji Human Life International. Zdają sobie oni sprawę, że nasila się globalny atak przeciwko cywilizacji życia i bez Bożej pomocy nie jest możliwe odniesienie zwycięstwa w tym zmaganiu. Z tego powodu rozpoczęli oni tę kampanię od złożenia na Jasnej Górze Aktu Powierzenia Matce Bożej Ochrony Cywilizacji Życia i Miłości.
11 lat pozbawienia wolności w kolonii o zaostrzonym rygorze...
Wśród zabitych znalazł się też jeden Polak – ks. Lech Lechowicz,
Od 28 grudnia do 1 stycznia stolica Estonii jest gospodarzem 47. Europejskiego Spotkania Młodych.
Ogłosił także Paryż jako miejsce 48 Europejskiego Spotkania Młodych.
W Tallinie trwa 47. Europejskie Spotkanie Młodych zorganizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé.