Papież w Serbii? - spekulacje przecięte

Serbski Kościół Prawosławny (SKP) w sposób wyraźny rozwiał spekulacje wokół ewentualnej wizyty papieża w tym kraju w 2013 roku.

„Benedykt XVI w żaden sposób, ani oficjalnie, ani nieoficjalnie, pośrednio, czy też bezpośrednio, nie przekazał takiej informacji i nigdy nie dał nawet sygnału, świadczącego o tym, że chciałby odwiedzić Serbię" - oświadczył 14 sierpnia w Zagrzebiu rzecznik SKP, biskup Ireneusz z Backa. „Dlatego – dodał - sprawa tej wizyty „nie istnieje”.

Biskup odniósł się w ten sposób do doniesień chorwackiej agencji katolickiej IKA, która poinformowała o ewentualnej wizycie papieża z okazji 1 700 rocznicy podpisania przez cesarza Konstantyna tzw. Edyktu mediolańskiego. W jej trakcie Benedykt XVI miałby odwiedzi Nisz – miasto, w którym Konstantyn (ok. 272-337) się urodził.

Bp Ireneusz podkreślił jednocześnie, że wśród biskupów SKP „nie ma opozycji” przeciwko wizycie papieża. Jest natomiast jednogłośna decyzja Świętego Synodu Serbii, że na jubileuszowe uroczystości w przyszłym roku zostaną zaproszeni zwierzchnicy Kościołów prawosławnych oraz wysokiej rangi delegacje, wśród nich również delegacja Kościoła rzymskokatolickiego.

Już w kwietniu br. Watykan poinformował, że nie ma konkretnych planów odnośnie wizyty w Serbii, a wszelkie spekulacje na ten temat są przedwczesne. Jednocześnie poinformowano, że istnieje zaproszenie dla papieża skierowane przez prezydenta Serbii.

W przyszłym roku Nisz (antyczny Naissus) będzie ważnym miejscem uroczystości z okazji 1700. rocznicy Edyktu Mediolańskiego. Ogłoszony w 313 r. przez cesarzy Konstantyna Wielkiego (dla Zachodu) i Licyniusza (dla Wschodu) edykt kładł kres prześladowaniom chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim. Gwarantował on chrześcijanom pełną wolność religijną (zakończenie prześladowań), zezwalał na przejście na chrześcijaństwo dotychczasowych wyznawców religii rzymskiej oraz zwracał Kościołowi wszystkie skonfiskowane świątynie i posiadłości. Dokument głosił, że „zarówno chrześcijanie, jak i wszyscy ludzie mają prawo, żeby w sposób wolny wybierać sobie religię (…), aby Bóg Niebios mógł być dla nas i dla wszystkich łaskawy i aby nam sprzyjał”. Konstantyn ogłosił też niedzielę dniem świątecznym. W 330 r. założył Konstantynopol, późniejszą stolicę Cesarstwa Rzymskiego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama