Przynoszę wam pozdrowienie i błogosławieństwo

Módlmy się do Przeczystej Bogarodzicy, aby katolicy i prawosławni żyli w pokoju i we wzajemnym zrozumieniu - powiedział 18 sierpnia patriarcha Cyryl na rozpoczęcie nabożeństwa wieczornego na Świętej Górze Grabarce. Jutro rano patriarcha przewodniczyć będzie liturgii na uroczystość Przemienienia Pańskiego.

Mimo że główne uroczystości Przemienienia Pańskiego odbędą się jutro, już dzisiaj na modlitwę z gościem z Rosji do głównego sanktuarium polskich prawosławnych przybyło kilka tysięcy wiernych. „Przynoszę wam pozdrowienie i błogosławieństwo Świętej Rusi, przynoszę wam miłość waszych braci i sióstr" – zapewnił zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Dostojnego gościa powitała najpierw siostra ihumenia Hermiona, przełożona żeńskiego klasztoru na Górze Grabarce, a następnie przemówił metropolita warszawski i całej Polski Sawa, który pod koniec swego wystąpienia polecił odśpiewanie patriarsze pieśni-życzenia „Mnogaja leta”.

Przez całą noc na Grabarce trwać będzie nabożeństwo. Jutro rano patriarcha przewodniczyć będzie liturgii na uroczystość Przemienienia Pańskiego.

Uroczystość ta jest obchodzona, podobnie jak w Kościele katolickim, 6 sierpnia, ale w kalendarzu juliańskim, który nadal obowiązuje w większości polskich (i rosyjskich) parafii prawosławnych, dzień ten przypada 19 bm. Prawosławni nazywają to święto potocznie Spasem, a właściwie - świętem Spasa, czyli Zbawiciela. Tradycyjnie jest to dzień największych uroczystości na Grabarce w ciągu całego roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama