U św. Jacka modlą się o jedność

Abp Alfons Nossol stwierdził w niedzielę podczas sumy odpustowej w Sanktuarium św. Jacka, że to nie przypadek iż patriarcha Cyryl I i abp Józef Michalik podpisali dokument wzywający do pojednania Polaków i Rosjan w dniu, gdy kościół czci pamięć św. Jacka.

Emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej abp Nossol przewodniczył uroczystej sumie odpustowej w niedzielę w sanktuarium w Kamieniu Śląskim (pow. krapkowicki). Podczas kazania nazwał podpisany przez patriarchę Moskwy i całej Rusi Cyryla I oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Michalika dokument "pierwszym konkretnym krokiem do pojednania narodów polskiego i rosyjskiego".

"Musimy przestać wreszcie widzieć w sobie wrogów" - mówił do kilku tysięcy pielgrzymów przybyłych na odpust do sanktuarium św. Jacka abp Alfons Nossol. - "Polak musi wreszcie zobaczyć w Rosjaninie chrześcijanina i człowieka. A Rosjanin w Polaku brata".

Abp Nossol zaapelował też do wiernych, by dać szansę na urzeczywistnienie idei podpisanego przez najwyższych duchownych Rosji i Polski dokumentu. "Nie można mówić, że to tylko polityka, strategia, nieprawda. Trzeba uwierzyć w dobrą wolę" - podkreślił.

Zwrócił się też z modlitwą do św. Jacka, by wybłagał narodom polskiemu i rosyjskiemu "wyjście na drogę pojednania, miłości i rodzinnej serdeczności".

Wspominając świętego Jacka Odrowąża, który urodził się właśnie w Kamieniu Śląskim, a w Krakowie założył pierwszy klasztor dominikański na ziemiach polskich abp. Alfons Nossol podkreślał, że jego kult jest żywy na całym świecie, zwłaszcza w obu Amerykach. "To też jedyny nasz święty, którego figura znajduje się na kolumnadzie Berniniego okalającej Plac św. Piotra w Rzymie" - dodał abp Nossol.

Wśród intencji modlitewnych, a także po mszy odpustowej, nie zabrakło życzeń z okazji 80 urodzin, 55 rocznicy święceń kapłańskich oraz 35 rocznicy święceń biskupich abp. Alfonsa Nossola, które to jubileusze przypadają w tym roku.

Obecny na niedzielnej mszy w Kamieniu Śląskim marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta składając jubileuszowe życzenia byłemu ordynariuszowi opolskiemu stwierdził, że nikt lepiej niż abp Nossol nie prowadzi "do pojednania między ludźmi, społecznościami i narodami" nawiązując m.in. do pamiętnej mszy w Krzyżowej z 1989 r. "Żyj nam sto lat księże arcybiskupie i prowadź dalej do pojednania" - podsumował Sebesta.

Uroczysta msza w intencji abp Nossola z okazji 35-lecia święceń biskupich, których 17 sierpnia 1977 r. udzielił późniejszemu ordynariuszowi opolskiemu kard. Stefan Wyszyński, odbyła się w sobotę. Koncelebrowali ją metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc, bp opolski Andrzej Czaja, biskup pomocniczy Paweł Stobrawa i emerytowani biskupi Jan Bagiński z Opola i Jan Wieczorek z Gliwic.

Abp Alfons Nossol urodził się 8 sierpnia 1932 r. Był ordynariuszem diecezji opolskiej w latach 1977-2009. Papież Jan Paweł II w 1999 r. mianował go arcybiskupem. Był m.in. członkiem Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan, Papieskich Komisji Mieszanych ds. Dialogu Teologicznego pomiędzy Kościołem katolickim i prawosławnym oraz pomiędzy Kościołem katolickim i luterańskim. Należał do Rady Stałej Episkopatu Polski, Rady Naukowej Episkopatu, był przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu. Profesor i były Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego jest od sierpnia 2009 r. na emeryturze. Mieszka w sanatorium w Kamieniu Śląskim. 

«« | « | 1 | » | »»
  • +antysmok
    19.08.2012 18:18
    Niektórzy gadają - a to postmodernizm, ale jednak są to jeszcze tacy ludzie, który nie chcą - jak to powiedział o. A. Pelanowski - "być tylko biologicznym łącznikiem między lodówką a telewizorem".
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.