Serbia: Modlą się o deszcz

Kilkuset mieszkańców miasteczka Valjevo w środkowej Serbii modliło się w niedzielę o deszcz, który zakończyłby trwające od tygodni upały oraz wywołane nimi pożary. Na południowym zachodzie kraju setki żołnierzy, policjantów i strażaków nadal walczy z ogniem.

W niektórych regionach w środkowej części Serbii wprowadzono środki nadzwyczajne. Z pożarami walczy już nie tylko straż pożarna, ale także wojsko i policja. Na prośbę serbskiego rządu Rosja wysłała dwa samoloty gaśnicze, Be-200 Altair i Ił-76, które łącznie mogą transportować do 54 ton wody.

Szef departamentu ds. sytuacji nadzwyczajnych w serbskim MSW Predrag Marić poinformował, że służbom udało się opanować pożary w pobliżu 74-tysięcznego miasta Czaczak na zachodzie kraju. W sobotę z dwóch okolicznych wsi trzeba było ewakuować kilka tysięcy osób.

"Pożary w pobliżu miasta Czaczak są pod kontrolą. Pozostajemy czujni, jeśli chodzi o ten region, jednak obecnie nasza uwaga skupiona jest na okolicach góry Tara na zachodzie kraju, gdzie sytuacja jest krytyczna" - podkreślił Marić.

Okolice miasta Czaczak oraz parku narodowego w pobliżu góry Tara określano wcześniej jako najbardziej poszkodowane.

Rząd w Belgradzie obiecał pomoc dla terenów, które najbardziej ucierpiały w wyniku pożarów. "Jesteśmy gotowi zapewnić ludziom żywność i paszę dla zwierząt, a także mieszkania dla osób, które musiały się ewakuować" - poinformował minister infrastruktury Velimir Ilić.

W związku z zagrożeniem pożarami w niedzielę odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu Serbii.

Pożary utrzymują się także w pozostałych częściach Serbii oraz w sąsiednich krajach, Bośni i Hercegowinie oraz Macedonii. W bośniackim regionie Bratunac w gaszeniu pożaru uczestniczą stacjonujące w tym kraju siły pokojowe Unii Europejskiej, EUFOR.

Synoptycy zapowiadają na noc z niedzieli na poniedziałek deszcze oraz niższe temperatury na Bałkanach. Zachodnie Bałkany od tygodni znajdują się pod wpływem fali upałów przekraczających często 40 stopni Celsjusza; w regionie odnotowano setki pożarów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POŻAR, SERBIA, SUSZA

Reklama

Reklama

Reklama