Tego miało nie być

Trzeba było nam czekać na ten dzień aż 65 lat. Tego miało nie być – mówił dziś metropolita Sawa, po poświęceniu Centrum Kultury Prawosławnej na warszawskiej Pradze. Ośrodek mieści się w budynku odzyskanym przez Cerkiew prawosławną przy ul. Cyryla i Metodego. W nieruchomości zabranej prawosławnym po drugiej wojnie światowej przez komunistów, mieściła się osławiona komenda milicji, a następnie zajmowała go policja.

Uroczystość odbyła się dniu święta patrona prawosławnej diecezji warszawsko – bielskiej, św. Hioba Poczajowskiego, dlatego do soboru katedralnego św. Marii Magdaleny zjechało się licznie duchowieństwo z całej eparchii. Przybyła także ihumenia żeńskiego klasztoru prawosławnego na Grabarce, matka Hermiona.

Ceremonię poprzedziła liturgia w katedrze, sprawowana pod przewodnictwem prawosławnego metropolity Warszawy i całej Polski Sawy, w asyście biskupa supraskiego Jerzego. W słowie pasterskim zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zachęcił wiernych, aby brali przykład ze św. Hioba Poczajowskiego, mnicha żyjącego na przełomie XVI i XVII w. oraz odważnie trwali przy wierze ojców. Wspomniał także metropolitę Dionizego, twórcę polskiej autokefalii, budowniczego domu świętych Cyryla i Metodego.

Druga część uroczystości odbyła się w przylegającym do cerkwi budynku, gdzie znalazło siedzibę Centrum Kultury Prawosławnej. Po poświęceniu pomieszczeń głęboko wzruszony metropolita Sawa wspominał długoletnie starania Cerkwi o zwrot swego mienia i dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do restauracji zniszczonego budynku. „To wielkie osiągnięcie naszej Cerkwi” – mówił metropolita. Stwierdził, że – po ludzku sądząc – tego wydarzenia miało nie być. Wspominał, że jeszcze nie tak dawno, gdy prowadził procesję wokół cerkwi, z pobliskiego aresztu dochodziły wrzaski.

Metropolita zaznaczył, że całość nie jest jeszcze ukończona. Zapowiedział, że niebawem nastąpi poświęcenie cerkwi pw. Świętych Cyryla i Metodego, która istniała przed wojną, a z której zostały jedynie drzwi i podłoga. „Żeście zniszczyli, ale oddali” – żartował gospodarz uroczystości zwracając się do przedstawicieli policji, poprzedniego użytkownika budynku. „To wielki dzień i triumf prawosławia” – mówili po uroczystości wierni.

W 2005 r. decyzją Komisji Regulacyjnej ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolii prawosławnej udostępniono niedużą część budynku przy u. Cyryla i Metodego zajmowanego przez policję i zezwolono na remont zewnętrzny całego kompleksu. Przekazaną część budynku w 2008 r. odremontowano i oddano do użytku. Zamieszkało w niej 26 studentów i cztery rodziny pracującego duchowieństwa przy katedrze metropolitalnej.

12 lutego 2010 roku przekazano Cerkwi klucze do całego budynku, który był bardzo zniszczony i wymagał kapitalnego remontu. Po dwóch latach prace zostały ukończone.

10 września br. dom przy ul. Świętych Cyryla i Metodego 4 w Warszawie został poświęcony jako Centrum Kultury Prawosławnej. Znajduje się tam kaplica świętych Cyryla i Metodego, sala muzealna, biblioteka, sale spotkań, pokoje gościnne i pokoje dla studentów, stołówka z zapleczem kuchennym. Ogólna powierzchnia budynku wynosi 3536 m². Koszta remontu wynoszą ponad 5 milionów zł.

«« | « | 1 | » | »»