W ostatnich latach rodzina straciła prawną ochronę i przywileje, którymi zawsze cieszyła się w społeczeństwie. Dziś zamiast rodziny promuje się jednostkę, jej prawa i aspiracje – oświadczył abp Vincenzo Paglia.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny zauważył, że owo promowanie jednostki kosztem rodziny odbywa się wbrew woli obywateli. Wszystkie sondaże, gdziekolwiek były przeprowadzone, pokazują, że ludzie wciąż najwyżej cenią rodzinę. Ona jest dla nich podstawową gwarancją bezpieczeństwa i wsparcia w potrzebie.
Abp Paglia powiedział te słowa w Sarajewie, gdzie dobiega dziś końca międzyreligijne spotkanie na rzecz pokoju. Korzystając z obecności przedstawicieli różnych religii, zaapelował on o wspólną ponadwyznaniową kampanię na rzecz rodziny, aby ponownie znalazła się ona w centrum zainteresowania polityków i społeczeństwa obywatelskiego.
Do Sarajewa przyjechał też przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Wraz z oficjalnym przedstawicielem patriarchatu moskiewskiego metropolitą Hilarionem oraz serbskim patriarchą prawosławym Ireneuszem uczestniczył on w ekumenicznej dyskusji panelowej. Mówił o nowej ewangelizacji, która powinna minimalizować negatywne efekty podziałów między chrześcijanami. W tym celu należy rozwijać ekumenizm miłości. Powinien się on stać oknem, przez które można dojrzeć Boga miłości – powiedział kard. Kurt Koch.
W dorocznym spotkaniu organizowanym przez rzymską Wspólnotę św. Idziego uczestniczą też politycy. Przyjechał na nie między innymi włoski premier. Warto zaznaczyć, że założyciel rzymskiej wspólnoty Andrea Riccardi jest jednym z jego ministrów. W Sarajewie Mario Monti zauważył, że los tego miasta jest ostrzeżeniem dla Europy. Przypomina nam bowiem, że zgodne współistnienie różnych grup etnicznych i kulturowych, z którego słynęło to miasto przed wojną bałkańską, może być bardzo łatwo naruszone.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.