Niezwykły życiorys nowego zwierzchnika anglikanów

Anglikański biskup Durham Justin Welby został wyznaczony na nowego abp. Canterbury - poinformowała kancelaria premiera Davida Camerona. Jego kandydaturę przedstawiła do akceptacji urzędu brytyjskiego szefa rządu specjalna komisja (Crown Nominations Commission).

Welby będzie 105. duchowym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i 77-milionowej społeczności anglikańskiej na świecie. Zostaje następcą abp. Rowana Williamsa, który z końcem br., po 10 latach pełnienia funkcji, odchodzi do pracy na Uniwersytecie Cambridge, gdzie obejmie prestiżowe stanowisko w Magdalene College.

O karierze 56-letniego Welby'ego mówi się, że jest "meteoryczna". Funkcję biskupa sprawuje on zaledwie od od roku. Jest absolwentem ekskluzywnej szkoły dla chłopców - Eton, tej samej, do której chodził David Cameron, na duchownego został wyświęcony dopiero w 1992 roku, kiedy miał 36 lat. Przedtem przez 11 lat pracował w przemyśle naftowym i doszedł w nim do kierowniczych stanowisk. Był też członkiem prywatnego klubu Pall Mall w Londynie. Studiował w Cambridge. Jest żonaty, ma pięcioro dzieci.

Zasiadając z urzędu w Izbie Lordów, Welby dzięki znajomości praktyk biznesu gromił "grzechy" globalnych banków inwestycyjnych i lichwiarzy żerujących na ludzkim nieszczęściu. Rozumie, jak funkcjonuje londyńskie City i jak żyją ludzie ze społecznego marginesu, z którymi zetknął się jako dziekan diecezji w Liverpoolu, co daje mu niepowtarzalną perspektywę oglądu zagadnień społecznych i etycznych.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.