W austriackiej miejscowości Amstetten dziś rano wybuchły pożary w trzech kościołach. Do pożarów doszło prawdopodobnie na skutek podpalenia. W chwili, gdy strażacy gasili pożar w kościele klasztornym, w ciągu kilku minut zaalarmowano o pożarach w dwóch innych świątyniach: kościele parafialnym oraz kościele św. Krzyża.
Według informacji rzecznika straży pożarnej w godzinach porannych zaalarmowano o pożarze w kościele klasztornym. 90-osobowa grupa strażaków dość szybko ugasiła pożar. Jeszcze w czasie jego gaszenia powiadomiono strażaków, że pożary wybuchły w dwóch innych kościołach miasta.
W kościele klasztornym podpalono konfesjonał i kilka ławek. Na skutek wysokiej temperatury popękały szyby w oknach. Ogień szybko się rozprzestrzeniał, ale został ugaszony w ciągu kilkunastu minut. Dłużej trwało usuwanie dymu ze świątyni. Nikt nie doznał obrażeń. W parafialnym kościele miasta podpalono wieniec adwentowy, a w trzecim kościele ogień podłożono w przedsionku.
Biuro Kryminalne Dolnej Austrii natychmiast rozpoczęło dochodzenie. We wszystkich trzech przypadkach istnieje podejrzenie podpalenia.
Jest to już kolejny przypadek podpalenia kościoła w Austrii. W poniedziałek 10 grudnia w Grazu w godzinach popołudniowych zdewastowano kościół parafialny św. Piotra. Nieznani sprawcy podpalili ołtarz, powyrywali mikrofony i głośniki. Szkody są ogromne. Dotychczas policji nie udało się ująć sprawców.
Kościół św. Piotra w Grazu był pierwotnie świątynią w stylu romańskim, do którego pod koniec XIV wieku dobudowano wczesnogotycki chór. W XVII wieku kościół otrzymał wystrój barokowy.
"Nasilające się akty wandalizmu nasuwają pytanie, czy kościoły powinny być otwarte przez cały dzień, czy tylko dostępne na czas nabożeństw" - powiedział rzecznik diecezji Graz-Seckau, Georg Plank. Zwrócił uwagę, że dotychczas świątynie w tej diecezji były otwarte dla wszystkich, którzy chcą się pomodlić, zadumać, czy podziwiać dzieła sztuki. Władze diecezjalne nie wykluczają wprowadzenia w najbliższym czasie większych środków bezpieczeństwa w niektórych obiektach sakralnych.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.