Prawosławna wigilia w białostockim areszcie

Trzydzieścioro skazanych mężczyzn i kobiet wzięło udział w prawosławnej wigilii, zorganizowanej w piątek w Areszcie Śledczym w Białymstoku. To osoby na co dzień czynnie uczestniczące w praktykach religijnych.

W województwie podlaskim wierni Cerkwi obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach. Wigilia wypada u nich 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.

Zwyczajowo uroczysta wigilia w areszcie odbywa się kilka dni przed tym terminem. Wziął w niej udział abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, który modlił się z więźniami i złożył im życzenia.

Osoby, które mogły wziąć udział w wigilii, wskazał więzienny kapelan prawosławny. Kuchnia aresztu przygotowała tradycyjne potrawy, więźniowie otrzymali też paczki przygotowane przez Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos".

W Areszcie Śledczym w Białymstoku przebywa obecnie 680 osób. Oficer prasowy aresztu mjr Wojciech Januszewski przypomniał, że w placówce nie prowadzi się statystyk dotyczących wyznania osób tam przebywających.

W jego ocenie, proporcje są jednak podobne jak w społeczności w regionie, gdzie są duże skupiska osób wyznania prawosławnego. Dodał, że w areszcie proporcje mogą być nieco zmienione przez fakt, że trafiają tam też cudzoziemcy zza wschodniej granicy (gdzie prawosławie jest religią dominującą), popełniający przestępstwa w Polsce.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.