Homoseksualista biskupem

Kościół anglikański zgodził się, by duchowni geje zostawali biskupami - podał w piątek portal BBC News. Decyzję w tej sprawie podjęła w grudniu Izba Biskupów. Anglikańscy konserwatyści, należący do ruchu ewangelicznego, zapowiadają sprzeciw w synodzie.

Dotychczas Kościół anglikański godził się, by pozostający w cywilnych związkach partnerskich homoseksualiści zostawali duchownymi, jeśli zobowiążą się do życia w celibacie; teraz ten warunek będzie stosował się do kapłanów, którzy mają zostać biskupami - wyjaśnia BBC.

"Izba Biskupów potwierdziła, że duchowni pozostający w związkach cywilnych, i żyjący w zgodzie z nauką Kościoła dotyczącą seksualności człowieka, mogą być rozpatrywani jako kandydaci na biskupów" - głosi oświadczenie Izby Biskupów, cytowane przez gazetę "Church Times".

W 2003 roku biskupem miał zostać dziekan diecezji St Albans, zdeklarowany gej Jeffrey John, ale został zmuszony do rezygnacji z powodu protestów przeciwko jego kandydaturze, grożących rozłamem wśród anglikanów. W 2010 roku jego kandydatura na biskupa został utrącona ponownie, z niejasnych powodów.

Decyzja Izby Biskupów jest, jak zauważa BBC, znacznym ustępstwem o symbolicznym znaczeniu. Jednak przedstawiciele konserwatywnych anglikanów z Ruchu Reformy Ewangelicznej (Reform) w reakcji oświadczyli, że decyzja nie została szerzej przedyskutowana wewnątrz Kościoła.

"To coś, co powinno być rozważone na synodzie generalnym" - powiedział Rod Thomas, stojący na czele Reform.

«« | « | 1 | » | »»
  • Savonarola
    05.01.2013 18:44
    Ojciec swiety Leon X -Giovanni de Medici tez mial sklonnosci homoseksualne i nie przeszkodzilo mu to w kierowaniu Kosciolem rzymsko-katolickim.Malo tego, przeszedl do historii jako wspanialy mecenas sztuki.Dzieki jego inicjatywie mozemy do dzisiaj podziwiac przepiekne watykanskie budowle i zdobiace ich wnetrza freski.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.