Prezydent USA Barack Obama wprowadzi znaczącą zmianę w czasie uroczystości zaprzysiężenia na drugą kadencję - rękę będzie trzymał nie na jednej Biblii, ale na dwóch egzemplarzach - należących do Martina Luthera Kinga i Abrahama Lincolna - podała w czwartek AP.
Jest to o tyle znaczące, że 21 stycznia, kiedy planowane jest zaprzysiężenie, obchodzony jest dzień Martina Luthera Kinga, przywódcy walki o równouprawnienie Afroamerykanów, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, zamordowanego w 1968 roku przez białego rasistę. Co roku obchodzony jest on w trzeci poniedziałek stycznia.
Wybór tych konkretnych egzemplarzy przez Obamę jest też głęboko symboliczny w kontekście wysiłków na rzecz równości w USA, począwszy od walki Lincolna o zniesienie niewolnictwa przez działalność Martina Luthera Kinga na rzecz równouprawnienia po zwycięstwo Obamy, który w 2008 roku został pierwszym czarnoskórym prezydentem USA - tłumaczy amerykańska agencja.
Choć nie ma konstytucyjnego wymogu składania przysięgi na Biblię, obyczaj ten zapoczątkował już pierwszy prezydent USA Jerzy Waszyngton 30 kwietnia 1789 roku w ówczesnej stolicy Stanów Zjednoczonych, Nowym Jorku.
Od tego czasu prezydenci wybierali przy zaprzysiężeniu egzemplarze o szczególnym znaczeniu historycznym lub osobistym; wielu sięgało po Biblie przechodzące w ich rodzinach z pokolenia na pokolenie.
Obama nie jest pierwszym prezydentem, który zdecydował się na dwie Biblie - uczynili to też Harry Truman w 1949 roku, Dwight Eisenhower w 1953 i Richard Nixon w 1969 roku.
Barack Obama przysięgał też na Biblię należącą do Lincolna w czasie zaprzysiężenia przed pierwszą kadencją. Ten egzemplarz został wówczas użyty po raz pierwszy od zaprzysiężenia 16. prezydenta USA w 1861 roku.
Osoby odpowiedzialne za uroczystość ujawniają, że Obama planuje położyć lewą dłoń na dwóch egzemplarzach trzymanych przez Pierwszą Damę Michelle Obamę, a prawą rękę będzie miał uniesioną podczas powtarzania słów przysięgi za prezesem Sądu Najwyższego Johnem Robertsem. Nie ustalono, który egzemplarz będzie znajdował się na wierzchu, ale AP pisze, że Biblia Kinga jest większa, więc być może będzie na spodzie.
Dzieci Martina Luthera Kinga w oświadczeniu wyraziły przekonanie, że "ich ojciec byłby głęboko poruszony, widząc, że prezydent Obama składa przysięgę na jego Biblię", która inspirowała go "w walce o wolność, sprawiedliwość i równość".
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.