Bukareszt: diecezja wygrała w sądzie

Firma deweloperska, która wybudowała w Bukareszcie biurowiec dosłownie kilka metrów od katolickiej katedry św. Józefa, będzie musiała go wyburzyć.

Rumuński sąd apelacyjny podtrzymał decyzję sądu niższej instancji w tej sprawie.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych w 2006 r. administrator katedry zwracał uwagę, że 19-piętrowy budynek narusza statykę świątyni oraz łamie prawo odnośnie do ochrony zabytków. Władze miejskie zignorowały te zastrzeżenia i pozwoliły kontynuować prace. Archidiecezja skierowała sprawę do sądu, prac jednak nie wstrzymano, licząc, że sędziowie postawieni wobec faktów dokonanych zadowolą się co najwyżej mandatem za samowolę budowlaną. Jednak w 2010 r. sąd nakazał rozebrać budynek, a wczoraj trybunał apelacyjny podtrzymał tę decyzję. Zdaniem rumuńskich obserwatorów może to być ważnym precedensem w walce z arogancją firm deweloperskich w Bukareszcie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.