Sobór rosyjskiego prawosławia o prawie rodzinnym

Rosja nie powinna się wzorować na prawodawstwie innych krajów - stwierdzili biskupi.

O interwencji państwa w sprawy rodzin wypowiedział się w Moskwie sobór biskupi rosyjskiego prawosławia. Zdaniem duchownych Rosja nie powinna się w tym wzorować na prawodawstwie innych krajów, a ingerencję można dopuszczać tylko w wyjątkowych przypadkach.

W tekście uchwały soboru zawarto sprzeciw wobec dosłownego naśladowania prawa innych państw dotyczącego spraw dzieci i rodziny. Członkowie soboru uważają, że państwo może interweniować w wewnętrzne sprawy rodziny jedynie w przypadku udowodnionego zagrożenia życia dzieci lub innego jej członka. Rodzice powinni posiadać niepodważalne prawo wychowywania swoich dzieci. Natomiast urzędnik państwowy podejmujący nieuzasadnioną decyzję pozbawienia rodziców ich praw powinien podlegać odpowiedzialności prawnej. Niedopuszczalne, zdaniem ojców soboru, jest rozpowszechnianie danych o poszczególnych rodzinach w środkach informacji elektronicznej. Ojcowie soboru biskupiego uważają, że w organach państwowych wszystkich szczebli, zajmujących się sprawami rodzinnymi, jako obserwatorzy powinni zasiadać przedstawiciele Kościoła.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.