Mamy prawo do ojczyzny

Patriarcha maronicki spotkał się w Moskwie z Cyrylem I. Kard. Bechara Boutros Rai przekazał relikwie św. Marona Pustelnika Syryjskiego moskiewskiej cerkwi prawosławnej pod jego wezwaniem. W uroczystości uczestniczył również nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurkowicz.

Z rąk hierarchów katolickich relikwie przyjął abp Istry Arsenij. Są one darem katolickiej diecezji Foligno we Włoszech dla rosyjskiego prawosławia. Tuż przed ceremonią przekazania relikwii kardynał spotkał się z patriarchą Cyrylem, który uznał, że Kościół maronicki „zajmuje szczególne miejsce wewnątrz Kościoła katolickiego, reprezentując w nim teologiczną i duchową tradycję Antiochii”. Zdaniem Cyryla pomaga to w prawosławno-katolickim dialogu teologicznym.

Ze swej strony patriarcha Bechara Boutros Rai wyraził pogląd, że chrześcijanie „od dwóch tysięcy lat są zakorzenieni na ziemi syryjskiej i nie mogą być traktowani jak mniejszość religijna”. Podkreślił, że wspólnota chrześcijańska na tej ziemi nie jest jakąś grupą ludzi sztucznie przeniesioną na Wschód. „Jesteśmy rodem ze Wschodu i wymagamy, aby prawo do ojczyzny w równym stopniu dotyczyło chrześcijan, jak innych grup religijnych, ponieważ jesteśmy rdzennymi mieszkańcami tego kraju” – oznajmił maronicki kardynał na spotkaniu z patriarchą moskiewskim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama