Mediolan: wizyta dwóch patriarchów

Zwierzchnicy Prawosławnych i Koptów przyjechali do Mediolanu w 1700 rocznicę wydania Edyktu Mediolańskiego.

Archidiecezja mediolańska gości w tych dniach dwóch wschodnich patriarchów: Bartłomieja I z Konstantynopola, duchowego zwierzchnika prawosławia, oraz Teodora II z Egiptu, zwierzchnika prawosławnych Koptów. Pomimo tego samego określenia jako „prawosławni” obaj hierarchowie reprezentują różne tradycje wyznaniowe orientalnego chrześcijaństwa i nie są ze sobą instytucjonalnie związani. Teodor II, który przez ostatnie dni gościł w Watykanie, odwiedza w Mediolanie tamtejsze wspólnoty swego Kościoła. Bartłomiej I przybył zaś na uroczystości upamiętniające 1700-lecie Edyktu Mediolańskiego.

Obu wschodnich hierarchów podejmuje w Mediolanie tamtejszy arcybiskup kard. Angelo Scola. Ich wizytę nazwał znakiem nadziei i najważniejszym punktem obchodów rocznicy edyktu. Teodor II, który przybył do Mediolanu jako pierwszy, prosił katolików o szczerą modlitwę za Egipt.

Natomiast Bartłomiej I, który pozostanie w Mediolanie do jutra i bierze udział w całej serii ekumenicznych wydarzeń, podkreślił znaczenie Edyktu Mediolańskiego. Był on cywilizacyjnym przełomem. Chrześcijanie wyszli z podziemia, zakończył się dla nich okres prześladowań. Zyskali wpływ na europejską cywilizację. Kształtowało się pojęcie praw człowieka, poczynając od uznanej w Edykcie Mediolańskim wolności religijnej, która po raz pierwszy stała się prawem – mówił patriarcha Konstantynopola.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.