Ikona Rublowa wystawiona

„Trójca Święta” Rublowa wystawiona w cerkwi św. Mikołaja w Moskwie z okazji uroczystości.

Pojutrze rosyjskie prawosławie obchodzi uroczystość Trójcy Przenajświętszej, pokrywającą się w liturgii bizantyjskiej z Zesłaniem Ducha Świętego. Ikonę „Trójcy Świętej” autorstwa Andrieja Rublowa, która jest eksponatem moskiewskiej Galerii Trietiakowskiej, przenosi się dziś z tej okazji do pobliskiej cerkwi św. Mikołaja w dzielnicy Tołmacze.

Jeden raz w roku znana na całym świecie i otoczona kultem przez wiernych prawosławnych ikona autorstwa Andrieja Rublowa „Trójca”, w czasie poprzedzającym uroczystość Trójcy Przenajświętszej, obchodzonej zgodnie z kalendarzem juliańskim, przenoszona jest z Galerii Trietiakowskiej do pobliskiej cerkwi św. Mikołaja w Moskwie. W tym roku wierni będą mogli adorować ikonę od piątku popołudnia do poniedziałku do godziny dwunastej. W wigilię uroczystości przed ikoną odprawione zostanie nabożeństwo ze śpiewem akatystu.

Stałym miejscem pobytu ikony napisanej w XV wieku przez Andrieja Rublowa był sobór Trójcy Przenajświętszej monasteru w Siergiejew Posadzie. W 1929 roku ikonę umieszczono w Galerii Trietiakowskiej, gdzie do dziś przebywa w charakterze eksponatu. Inna świętość rosyjskiego prawosławia ikona Matki Bożej Włodzimierskiej również będąca do niedawna eksponatem Galerii Trietiakowskiej, od kilku lat przebywa w cerkwi św. Mikołaja w Tołmaczach na stałe.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.