Serbia: powrót kapelanów do wojska

Po 70 latach przerwy do serbskiej armii powrócili kapelani wojskowi. Wśród żołnierzy posługę sprawować będzie ośmiu księży prawosławnych, jeden katolicki oraz jeden imam. Podczas specjalnej uroczystości, w której wziął udział m.in. arcybiskup Belgradu Stanislav Hoczevar, kapelani otrzymali stopnie oficerskie.

Na co dzień będą nosili mundury ze specjalnym oznaczeniem reprezentowanego wyznania, zaś szat kapłańskich będą używali tylko podczas sprawowania nabożeństw.

Kapelani nie będą nosili broni. Ich głównym zadaniem będzie posługa duchowa wśród żołnierzy własnej jednostki. Będą podlegali jej przełożonym, jednocześnie pozostając odpowiedzialni kanonicznie przed swoimi zwierzchnikami religijnymi.

Posługa kapelanów wojskowych ma w Serbii długą tradycję, która została przerwana, gdy ten kraj wszedł w skład komunistycznej Jugosławii. Propozycja powrotu kapelanów do armii pojawiła się w 2000 r., a siedem lat później uchwalono ustawę, która dopuszczała posługę duchową w armii. Natomiast w 2011 r. władze przyjęły prawo dotyczące kapelanów wojskowych. Ich powrót w szeregi armii był możliwy po podpisaniu przez ministerstwo obrony z zainteresowanymi Kościołami i wspólnotami religijnymi stosownych umów.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Pobieranie... Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.