Biblia nie może być prezentem?

Dania: Ateiści nie chcą, by kościół państwowy rozdawał Pismo Święte podczas rejestracji dzieci.

Kilka dni temu 27-letni duński ateista wraz z partnerką zarejestrował swoją córkę za pośrednictwem Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Danii (pełni także funkcję urzędu stanu cywilnego). W prezencie otrzymali Biblię oraz książkę o chrzcie. To oburzyło ojca dziecka, który publikacje nazwał „wychwalaniem chrztu” i „niedopuszczalną formę reklamy”. – Kościół nie może ewangelizować podczas pełnienia funkcji zleconych przez państwo – powiedział jednej z duńskich gazet.

Zdaniem szefa ateistycznego stowarzyszenia „Ateistisk Selskab” ta sytuacja to dowód na to, że państwo powinno przestać zlecać swoje obowiązki związkom wyznaniowym. Do sprawy odniósł się minister ds. równości i spraw kościelnych, który zarządza wspólnotą, Manu Sareena z partii Radykalna Lewica. Uważa, że podczas rejestracji dzieci nie powinno się rodzicom przekazywać treści religijnych.

Ewangelicko-Luterański Kościół Danii jest kościołem państwowym w tym kraju. Należy do niego 4,4 mln osób, czyli 79 proc. obywateli państwa. Zwierzchnikiem jest król Danii, aktualnie Małgorzata II, jednak faktycznie zarządza nim minister ds. równości i spraw kościelnych.

Nasza sonda: Jakie jest miejsce Biblii w Twoim domu?

 

«« | « | 1 | » | »»
 • T
  12.08.2013 14:52
  Dlaczego ateiści,innowiercy dyskryminują,prześladują,utrudniają życie Chrześcijanom? Bo im na sumienie wchodzimy? Dlaczego atakujesz drogi innowierco gdy gryzie Cię Twoje sumienie? Chcesz je zagłuszyć atakami?
 • goscimira
  12.08.2013 15:42
  W byłym związku sowieckim też był kościół państwowy, ale nazywał się politbiuro. No i rozdawano tam inną księgę. Może ową księgę powinni rozdawać w Danii wyznawcom ateizmu.
  Wszak w gruncie rzeczy to ta sama parafia.
 • Kris
  12.08.2013 21:22
  Właśnie wczoraj wyczytałem na Salon 24 blog Stiff-a o cenach w kościele. Ciekawy artykulik.
 • Egueppo
  12.08.2013 21:44
  Egueppo
  jeśli chłop poszedl do KOSCIOLA rejstrowac dziecko,to to chyba sprawą oczywista jest , ze otrzymal Biblie.
  Gdyby poszedl zapisac sie do partii dostalby napweno czerwona ksiazeczke...zal.Czego on oczekiwal?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.