Anglikanie przeciwko... gazowi łupkowemu

Anglikańska diecezja Blackburn w hrabstwie Lancashire stwierdziła w ulotce dla wiernych, że eksploatacja gazu łupkowego z użyciem kontrowersyjnej metody tzw. szczelinowania hydraulicznego jest "groźna dla środowiska i zagraża boskiemu dziełu stworzenia".

W hrabstwie Lancashire (północno-zachodnia Anglia) znajdują się pokaźne złoża gazu łupkowego a także mniejsze złoża ropy. Dziennik "Daily Telegraph" poinformował w swym środowym wydaniu, że ulotka diecezji stwierdza, iż szczelinowanie hydrauliczne, polegające na wpompowywaniu pod dużym ciśnieniem związków chemicznych zmieszanych z piaskiem i wodą w celu rozsadzenia skał i uwolnienia gazu, to dla chrześcijan wybór między zdrowym środowiskiem, a korzyścią ekonomiczną. "Dla środowiska naturalnego szczelinowanie hydrauliczne stwarza wiele problemów" - podkreślono w ulotce. Diecezja w Blackburn wskazała na "potencjalne i trwałe szkody (m. in. podziemne wstrząsy i skażenie wód)" i zaapelowała do wiernych by pamiętali, że mają obowiązek odpowiedzialnego gospodarowania zasobami przyrody wynikającymi z nakazów wiary. Metodę szczelinowania hydraulicznego nazywa ulotka "nieprzetestowaną i potencjalnie szkodliwą" sugerując, że perspektywa wzbogacenia się powinna ustąpić trosce o zachowanie środowiska dla przyszłych pokoleń.

Minister finansów George Osborne wprowadził ulgi podatkowe dla firm zajmujących się eksploatacją gazu z łupków a premier David Cameron zapowiedział, że będzie przekonywał do szerszego korzystania tej formy pozyskiwania energii. Przeciwko eksploatacji gazu łupkowego wypowiedział się natomiast minister środowiska autonomicznego rządu Irlandii Północnej Mark Durkan oświadczając, że nie przekonują go argumenty za eksploatacją. We wsi Balcombe, w hrabstwie Sussex, okoliczni mieszkańcy zorganizowali ostatnio głośny protest przeciwko próbnym wierceniom.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...
  • goscimira
    14.08.2013 09:15
    Jakaś prawda w tym jest. Kiedyś czytałam i widziałam zdjęcia jak znikają potężne góry w Ameryce Pd, czy Afryce, tylko dlatego, żeby uzyskać kila kilogramów złota. To samo dotyczy czarnego złota (ropy) i gazu. To kapitał, który wzbogaci tylko najbogatszych, a tych stać, by szukali innych rozwiązań niż niszczenie. Zamiast niszczyć przyrodę niech ją uważniej obserwują. Zamiast wydawać miliony na klonowanie, modyfikowanie ludzi, niech te miljony wykorzystają na badania naukowe nie niszczące świata. A wtedy na pewno ktoś zawoła "Eureka".
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.