Szwajcarzy są urzeczeni Papieżem Franciszkiem, jego stylem oraz adhortacją apostolską Evangelii gaudium. Efekt Franciszka znalazł się w centrum obrad jesiennego posiedzenia episkopatu, które odbyło się w tym tygodniu w Lugano.
Episkopat odnotował wielkie zainteresowanie kwestionariuszem przed najbliższym Synodem Biskupów o rodzinie. Szwajcarscy biskupi udostępnili go w postaci internetowej ankiety. W ciągu pierwszej doby swoje opinie nadesłało ponad tysiąc osób. Zdaniem Waltera Müllera, rzecznika prasowego episkopatu, Szwajcarzy odnoszą wrażenie, że za Papieża Franciszka Kościół nawiązuje do ich wzorców demokracji.
„Jest to demokracja, która realizuje się już na szczeblu gminy, społeczności najbliższej obywatela – wyjaśnił rzecznik. – Kiedy Papież w swojej adhortacji wyraża pragnienie, by Kościół był blisko ludzi, był blisko w ich wspólnotach, by wspólnoty brały inicjatywę w swoje ręce, to jest to aspekt, który w sposób szczególny przemawia do wrażliwości Szwajcarów. Natomiast sami biskupi są pod wielkim wrażeniem apelu Papieża o ciągłą reformę i restrukturyzację Kościoła, o odwagę i kreatywność w przemyśleniu na nowo struktur i celów, stylów i metod ewangelizacji. Ten apel bardzo mocno przemówił do szwajcarskich biskupów”.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.