Nie wszędzie świętują spokojnie

Założyciel Wspólnoty św. Idziego: W wielu miejscach wyznawcy Chrystusa żyją w lęku.

Także tym razem wielu chrześcijan gromadzi się w święta na wspólną modlitwę ze świadomością, że jest to ryzykowne – pisze na łamach włoskiego dziennika Corriere della Sera Andrea Riccardi. Założyciel rzymskiej Wspólnoty św. Idziego zwraca uwagę na sytuację wyznawców Chrystusa w licznych krajach Azji i Afryki, w których większość mieszkańców wyznaje islam.

Z niepokojem obchodzi Boże Narodzenie chrześcijańska mniejszość w Pakistanie, licząca mniej niż 2 proc. 180-milionowej ludności. Pamięta o zamordowaniu we wrześniu 80 anglikanów wychodzących z kościoła i o ubiegłorocznych atakach na katolików, których wprawdzie niektórzy muzułmanie bronili – przypomina prof. Riccardi. Zwraca też uwagę na nadzieje, jakie wiążą w tym roku egipscy Koptowie z odsunięciem od władzy Braci Muzułmanów, zaś nieliczna, mająca 100 tys. wiernych różnych wyznań na 70 mln mieszkańców, społeczność chrześcijańska Iranu z nowym prezydentem Hassanem Rouhanim. Sytuacja w tych krajach pozostaje jednak niepewna, a np. 40 irańskich protestantów nawróconych z islamu nadal jest więzionych. W Iraku czy w Syrii, jeszcze do niedawna będącej przykładem współistnienia obu religii, wyznawcy Chrystusa żyją w lęku i masowo emigrują. Są też zagrożeni na północy Nigerii przez terroryzm Boko Haram i w Republice Środkowoafrykańskiej przez muzułmańskie bandy zbrojne, często pochodzące z zagranicy – zauważa założyciel Wspólnoty św. Idziego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Cristiada
  24.12.2013 19:48
  Los prześladowanych nie jest Ci obojętny? Możesz pomóc. Ojcowie Bernardyni z Rzeszowa wraz z fundacją SOS dla życia budują Ośrodek Pomocy dla Prześladowanych Chrześcijan. Szczegóły na www.sosdlazycia.pl.
 • Savonarola
  24.12.2013 22:17
  I dlatego potrzebne sa zbrojne krucjaty.Kazdy,kto wezmie udzial w takiej misji otrzyma odpust zupelny,a kto straci zycie bedzie automatycznie swietym.Szable w dlon! Historia lubi sie powtarzac...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.