Hasło przewodnie styczniowych spotkań wspólnot chrześcijańskich dotyka samej istoty ekumenizmu.
Tradycyjnie obchodzony na całym świecie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Warszawie rozciąga się na blisko 20 dni, choć niektóre Kościoły, diecezje czy miasta organizują zaledwie jedno nabożeństwo. W harmonogramie spotkań w stolicy, przygotowanym przez Polską Radę Ekumeniczną, znalazły się aż cztery świątynie katolickie.
Nabożeństwo centralne zaplanowano w praskiej cerkwi prawosławnej pw. św. Marii Magdaleny. Zarys materiałów na tegoroczny Tydzień Modlitw został przygotowany przez chrześcijan z Kanady. Jako hasło przewodnie wybrano słowa z Pierwszego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian (1,1-17): „Czyż Chrystus jest podzielony?”.
„Wiedząc, że wspólnota jest podzielona, Paweł wzywa jej członków do połączenia się i namawia, by »byli jednego ducha i jednej myśli«. Napomina Koryntian i swoich czytelników, »by byli zgodni«. Czy Paweł uważa, że wszyscy powinni tak samo modlić się i działać w ten sam sposób? Wcale tak nie sądzimy” – czytamy w materiałach przygotowanych na Tydzień Modlitw. Autorzy tekstu zachęcają wspólnoty chrześcijańskie do zastanowienia, w czym każda z nich może być darem dla innych chrześcijan.
Komisja ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski zaproponowała, aby 24 stycznia był dniem solidarności z chrześcijanami w Syrii. W całym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, a szczególnie w tym dniu, uczestnicy nabożeństw będą wspierać modlitwą, postem i ofiarą chrześcijan, którzy cierpią tam z powodu swej przynależności religijnej. W materiałach pomocniczych został opublikowany tekst na temat jednego z syryjskich miast – Aleppo.
Program warszawskich nabożeństw
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
"Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali."