Ekumenizm i nauczanie Trydentu

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Holandii zdominowała polemika wokół słów katolickiego prymasa tego kraju, kard. Willema Eijka. Oświadczył on, że potępienie nauczania Marcina Lutra na Soborze Trydenckim, np. na temat Eucharystii, jest zawsze aktualne. Dlatego także dzisiaj protestanci nie mogą przyjmować Komunii św. w Kościele katolickim.

W wywiadzie dla protestanckiego dziennika „Reformatorisch Dagblad” hierarcha wyjaśnił, że orzeczeń soborowych się nie odwołuje. To, co zostało powiedziane na Soborze Trydenckim jest nadal ważne, tym bardziej że Sobór Watykański II miał jedynie charakter duszpasterski. Na Soborze Trydenckim dokonano korekty nadużyć w Kościele, które doprowadziły do rozłamu w XVI w.

Słowa 60-letniego arcybiskupa Utrechtu, który z wykształcenia jest bioetykiem, a do 2002 r. był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary, spowodowały gwałtowną reakcję holenderskich protestantów. Pastor Arjan Plaisier, sekretarz Kościoła Protestanckiego w Holandii napisał do niego list otwarty z prośbą o wyjaśnienia. Zastrzegając, że nie chodzi o zaprzeczanie historii, przestrzegł w nim przed zapominaniem o drodze ekumenicznej, jaką do tej pory przebyli katolicy i protestanci. A może chce się ją jednostronnie zablokować? - zastanawia się duchowny. Wezwał kardynała, by, dla dobra wszystkich, na wspólnym spotkaniu wyjaśnił, co z dokumentów Vaticanum II wynika dla rozumienia tradycji katolickiej, znaczenia soboru i koncepcji dialogu ekumenicznego.

Jednocześnie rzeczniczka episkopatu Holandii Anna Kruse wyraziła zdumienie reakcjami protestantów. Podkreśliła, że w swym wywiadzie kard. Eijk opowiedział się za dialogiem i że przywołał potępienia trydenckie wyłącznie „z teoretycznego punktu widzenia”, nie mając jakiegokolwiek zamiaru obrażenia protestantów.

«« | « | 1 | » | »»
 • max
  24.01.2014 20:48
  Polecam Film dokumentalny "Jak wpuszczono szatana do Kościoła" http://pl.gloria.tv/?media=523153
 • Soplica
  24.01.2014 22:12
  "Tak Ekumenia wys†ępuje w Bilbli jako coś przed czym należy uciekać i wystrzegać się tego. Wcale nie, wręcz przeciwnie." - no już pomieszanie z poplątaniem. To wreszcie jak jest "idźcie na cały świat i głoście ekumenie"?, czy "idźcie na cały świat i głoście Ewangelię"? Chrystus posłał uczniów aby dialogowali czy nauczali?
 • swjacenty
  27.01.2014 09:49
  Szkoda,że eucharystia czyli to co miało jednoczyć wszystkich wyznawców Chrystusa stało się taką przeszkodą dla jedności. Przyczyna jest to, że zamiast wspólnie głosić śmierć i zmartwychwstanie Pana "aż przyjdzie" i wyznawać z radością nasze odkupienie dzięki jego ofierze, chrześcijanie skupiają się na formułowaniu definicji jego obecności, definiowaniu tego co jest niepojęte i narzucaniu tych definicji jako koniecznych warunków przynależności do Chrystusa i Kościoła. Czy apostołowie głosili transsubstancjacje ? Czy takiej wiary domagał się św. Paweł od Koryntian ?
 • Lassus
  29.01.2014 16:12
  Dlaczego "Kościoła Protestanckiego" napisane jest z wielkiej litery? To jest przecież kościół w rozumieniu wspólnoty religijnej, a nie Kościół w rozumieniu tego jednego Kościoła Chrystusowego. Proszę Redakcję o korektę w tekście.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.