Patriarcha ma nadzieję, że wojny nie będzie

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w piątek wezwał narody Rosji i Ukrainy do umacniania ich jedności duchowej i cerkiewnej, a także wyraził nadzieję, że między Rosjanami i Ukraińcami nie dojdzie do wojny.

"Modlimy się dzisiaj o to, aby nigdy nie doszło do starć zbrojnych między braćmi; aby bracia we wierze, bracia jednej krwi nie starli się w groźnej wojnie, przynosząc sobie wzajemnie śmierć i zniszczenia" - oświadczył Cyryl po uroczystej liturgii w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji.

Patriarcha podkreślił, że "rękojmią jedności dwóch narodów zawsze była Cerkiew". Cyryl wyraził nadzieję, że "zewnętrznym siłom politycznym nie uda się zburzyć tej jedności".

Cyryl zauważył, że "w ciągu ponad 400 lat podejmowane były próby doprowadzenia do rozłamu, do rozbicia Rosyjskiego Świata, wielkiej rosyjskiej cywilizacji, która wyszła z kijowskiej chrzcielnicy i rozprzestrzeniła się na wielkich obszarach Eurazji".

Cerkiew prawosławna na Ukrainie jest podzielona ze względów historycznych. Najwięcej wiernych ma ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego. Posługę pełnią też ukraińska Cerkiew prawosławna Patriarchatu Kijowskiego i Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna. Obie nie uznają zwierzchnictwa Moskwy. Obie nie są też uznawane przez Kościoły prawosławne w świecie za kanoniczne.

«« | « | 1 | » | »»
 • Anna
  14.03.2014 19:08
  Najbardziej gorszące jest to , że my chrześcijanie nieważne jaskiego obrządku prowadzimy ze sobą wojny, rywalizujemy o wpływy, dzielimy się na lepszych i gorszych, bardziej bliskich Bogu i tych dalszych. My chrześcijanie powinniśmy się wspierać. Wrogów mamy aż nadto.Może my z Zachodu przestańmy z góry patrzeć na naszych prawosławnych braci i przestańmy ich pouczać , co jest dla nich dobre. Do tego dojda sami.
 • Adam2
  14.03.2014 21:55
  Jest tylko Jeden Kościół Chrystusowy.

  Jego podział jest Grzechem.Prowadzi do nienawiści i wojen- nie tyko bratobójczych.

  Módlmy się o Jedność Kościoła Chrystusowego, także o Pokutę,Pojednanie i Przebaczenie naszych wielkich Grzechow.
 • mamakatarzyna
  14.03.2014 22:20
  Ale przedtem poparł politykę Putina. :-(
 • ww
  15.03.2014 08:47
  Czy ktoś tutaj wierzy w jakiekolwiek słowa wysokiego duchownego cerkwi prawosławnej w Rosji?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.