Mołdawia: Między Unią a Krymem

Wydarzenia na Ukrainie, a zwłaszcza na Krymie, z niepokojem śledzone są w pobliskiej Mołdawii.

Katolicki biskup stołecznego Kiszyniowa Anton Coşa zwraca uwagę, że odłączenie się Krymu od Ukrainy może mieć poważne konsekwencje także dla Mołdawii, gdzie część kraju zwana Naddniestrzem swoje separatystyczne ambicje opiera również na obecności rosyjskich wojsk.

Występując na zorganizowanej w Trieście konferencji na temat stosunków mołdawsko-unijnych hierarcha zaznaczył, że Kościół nie powinien nigdy pełnić ról politycznych. Jego zadaniem jest natomiast bycie blisko ludzi, zwłaszcza ubogich i cierpiących. Sprzyja temu obecna niepewna sytuacja, która ponadto zacieśnia relacje ekumeniczne, zwłaszcza z Cerkwią prawosławną. Zdaniem bp. Coşy oba Kościoły podzielają pozytywny stosunek do zbliżenia Mołdawii z Unią Europejską. Wyzwaniem pozostaje jedynie zachowanie własnej chrześcijańskiej tożsamości, w tym sprawy związane z ochroną ludzkiego życia i rodziny.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.