Będzie wspólna Wielkanoc?

Zwierzchnik prawosławnych Koptów skierował list do Papieża Franciszka w pierwszą rocznicę spotkania z nim w Rzymie. Tawadros II był tu z wizytą w maju (9-13 maja) ub. r. W swym przesłaniu patriarcha proponuje m.in. ustalenie wspólnej daty Wielkanocy dla wszystkich wyznawców Chrystusa.

Dotychczas, ponieważ chrześcijanie zachodni kierują się kalendarzem gregoriańskim, a wschodni juliańskim, różni się ona na ogół od jednego tygodnia do nawet ponad miesiąca. Pokrywa się tylko co pewien czas, jak było np. w tym roku. Jej ujednolicenie byłoby szczególne ważne na Bliskim Wschodzie i w północno-wschodniej Afryce. Tamtejsze wspólnoty chrześcijańskie obu tradycji dałyby w ten sposób wspólne świadectwo wobec wyznawców islamu.

Swój list do Ojca Świętego prawosławny patriarcha koptyjski przekazał nuncjuszowi apostolskiemu w Egipcie. Przyjmując Tawadrosa II, abp Jean-Paul Gobel zaprosił go przy tej okazji do wysłania przedstawiciela Kościoła koptyjskiego na Synod Biskupów o rodzinie, który odbędzie się w Watykanie w październiku.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Pobieranie...
 • katolik
  09.05.2014 09:32
  Tak a potem wspólna wieczność w piekle.
 • Judeochrystianin
  27.10.2015 10:28
  JE Tawadrosowi II przysługuje prawo używania tytułu Papież. Więc na równi dobrze można by napisać: Papież Tawadros II skierował swój list do katolickiego patriarchy Rzymu. Ciekawy jest ten ekumenizm, który nie szanuje braci (W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi! W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie! Rz 12,10). Rozumiem, że dla rzymskiego katolika jest jeden papież, ale w urzędach, w tym przypadku nawet tytułach, obaj patriarchowie są sobie równi, jakby to nie było bolesne dla autora tekstu. Nie namawiam do nazywania Papierza Franciszka biskupem Rzymu, chociaż czci mu to nie ujmuje, bo jest to zgodne z faktem. Jednak można było zaakcentować urząd JE Tawadrosa, co właściwie podniosłoby jeszcze doniosłość tego historycznego aktu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.