Bartłomiej I przed spotkaniem z papieżem

„Kiedy to się stanie, nie wiemy; jak to się stanie, nie wiemy. Tylko Bóg to wie”. Tak duchowy przywódca prawosławia określił perspektywy jego zjednoczenia z Kościołem katolickim.

Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola udzielił wywiadu w związku ze zbliżającym się spotkaniem z Papieżem, planowanym na 25 i 26 maja w Jerozolimie.

Bartłomiej i Franciszek będą razem na Górze Oliwnej, gdzie 50 lat temu Paweł VI spotkał się z patriarchą Atenagorasem. Było to pierwsze spotkanie najwyższych hierarchów Kościoła katolickiego i prawosławnego po ponad 500 latach. W jego rezultacie papież i patriarcha wydali wspólne oświadczenie, w którym znieśli ekskomuniki, rzucone wzajemnie na siebie przez ich poprzedników w 1054 r. „Przez nasze spotkanie i wspólną modlitwę chcemy powiedzieć, że obydwaj pragniemy pracować na rzecz jedności chrześcijan i wzajemnego przebaczenia” – powiedział patriarcha Bartłomiej. Jak dodał, droga do jedności jest ciągle długa. Jednak przyjęcie przez Papieża Franciszka zaproszenia do Jerozolimy świadczy o tym, że obydwaj chcą zakończyć istniejący podział.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.