Meriam Ibrahim nie zostanie zwolniona

Meriam Ibrahim, Sudanka skazana na śmierć za porzucenie islamu na rzecz chrześcijaństwa, nie zostanie zwolniona z więzienia.

Wcześniejsze doniesienia mówiły, że młoda Sudanka, zostanie "w najbliższych dniach" wypuszczona na wolność. Jej prawnik Elshareef Ali Mohammed  zaprzeczy jednak informacjom, płynącym z sudańskiego MSZ, zwracając uwagę, że decyzję o uwolnieniu kobiety mógłby wydać sąd, a nie władze dyplomatyczne.

Niestety, wieści o bliskim zwolnieniu Ibrahim zdementował także rzecznik sudańskiego MSZ.

27-letnia Meriam Jahia Ibrahim Iszag przebywa w więzieniu dla kobiet w Omdurman. Kilka dni temu urodziła tam córeczkę. Razem kobietą w więzieniu jest także jej starszy synek.

15 maja sąd w Chartumie skazał młoda Sudankę, która była wówczas w ósmym miesiącu ciąży, na śmierć przez powieszenie za apostazję. Obowiązujące w Sudanie islamskie prawo zakazuje zmiany wyznania.

Sędzia oświadczył, że przed ogłoszeniem wyroku 27-latka otrzymała trzy dni na wyrzeczenie się wiary, ale odmówiła powrotu do islamu. Sudanka oznajmiła sędziemu, że jest chrześcijanką i nigdy nie popełniła apostazji. Iszag była wychowywana zgodnie z religią matki - chrześcijanki, gdyż ojciec, muzułmanin, był nieobecny.

Kobieta została także skazana na karę chłosty - 100 razów - za cudzołóstwo. Podstawą do wymierzenia tej kary było jej małżeństwo z chrześcijaninem z Sudanu Południowego, nieważne z punktu widzenia islamskiego prawa stosowanego w Sudanie. Głosi ono, że muzułmanka nie może poślubić wyznawcy innej religii.

Wyrok wydano mimo apeli zachodnich ambasad i obrońców praw człowieka o poszanowanie wolności religijnej. Przypadek młodej Sudanki wywołał oburzenie na świecie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Sylwek
  03.06.2014 09:54
  Modlę się za Ciebie
 • Alpejski
  03.06.2014 13:31
  Modlitwa super rzecz... Ale tu trzeba czynów.

  Ludziska podpisujcie list w obronie Meriam i rozsyłajcie tego linka znajomym. To akcja prowadzona przez organizację "Citizen Go":

  http://www.citizengo.org/pl/7426-uwolnic-meriam.

  Widzę, że po wstawieniu link ten jest nieaktywny.

  Gosciu Niedzielny uaktywnij ten link - bedzie prosciej ludziskom klikać!

  Do modlitwy - owszem, ale najpierw kliknijcie i podpiszcie petycję!!! Ora et labora!

  Miłego dnia
  Alpejski

 • nika
  04.06.2014 11:21
  to jest pełny aktualny link:
  http://www.citizengo.org/pl/7426-uwolnic-meriam
 • Marta Smęda
  04.06.2014 16:00
  Ja już podpisałam petycję. Wklejam link do niej dla Was, jeśli poprzedni był nieaktywny: http://www.change.org/en-GB/petitions/government-of-sudan-don-t-execute-8-months-pregnant-mariam-yehya-ibrahim-for-being-christian-savemariam?recruiter=100385590&utm_campaign=signature_receipt&utm_medium=email&utm_source=share_petition

  Też modlę się w intencji Meriam i jej rodziny codziennie!

  Marta

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.