Kard. Kasper oburzony

Kard. Walter Kasper jest rozgoryczony postawą niemieckich luteran, którzy lekceważą ekumeniczne osiągnięcia w dialogu katolicko-luterańskim.

W ramach przygotowań do obchodów 500-lecia reformacji niemieccy protestanci przygotowali zbiór dokumentów stanowiących teologiczny fundament reformacji. Zabrakło wśród nich Wspólnej Deklaracji w sprawie Nauki o Usprawiedliwieniu, wypracowanej przez Stolicę Apostolską i Kościoły luterańskie w 1999 r.

Doprowadziła ona do rozstrzygnięcia jednego z najpoważniejszych sporów między katolikami i protestantami, potwierdzając, że luteranie i katolicy na różne sposoby wyjaśniają usprawiedliwienie, ale zgadzają się co do najbardziej istotnych kwestii.

„Nie wspomnieli o deklaracji ani jednym słowem. Nie mogłem w to uwierzyć. Jest to dla mnie bardzo bolesne” – powiedział w Berlinie kard. Kasper. Przyznał on, że nie wróży to dobrze obchodom 500-lecia reformacji. Wyraził jednak nadzieję, że niemieccy protestanci nie powiedzieli jeszcze w tej sprawie ostatniego słowa.
 

«« | « | 1 | » | »»
 • uwaga
  24.06.2014 13:11

  Jednym z fundamentalnych dzieł Marcina Lutra jest rozprawa: "Von den Jüden und iren Lügen".
  Poczytajcie sobie o niej a zobaczycie, jakie naprawdę poglądy miał Marcin Luter.
  "GN" nie pozwala mi dawać cytatów (są rzeczywiście szokujace), ale sami poczytajcie o tej publikacji Lutra.
  Przekonajcie się sami, co naprawdę myślał Luter...

 • DNA
  24.06.2014 14:58
  W poranek po śmierci Luter został znaleziony na podłodze z napuchniętym od jedzenia i picia brzuchem. Poprzedzającej nocy sławetny reformator wstał od stołu “wielce przepełniony zagranicznymi winami i egzotycznym jedzeniem.”
  Odszczepieniec, który udawał chrześcijańskiego reformatora, zakończył swój żywot jako żarłoczny i ordynarny libertyn. W hierarchii zbuntowanych aniołów, Luter – pomimo usiłowań jego przyjaciół – zajmuje najniższą pozycję, najbliżej bagna i brudu.
  Fr. Leonel Franca, S.J.
 • max
  24.06.2014 15:57
  Jak się niszczy Kościół? Otwórz i obejrzyj ten film!
  http://pl.gloria.tv/?media=612526
 • DNA
  24.06.2014 21:14
  A jednka GN cenzuruje. Oj, nieładnie.


  Od cenzora
  W tym wypadku nie Gość, tylko Wiara.pl. Bo mamy wspólny system. Powód? Wydaje mi się, że godzi się na nikogo, także Marcina Lutra, wypisywać takich rzeczy. Nie chcesz cenzury? To nie obrażaj innych. Nawet przez powtarzanie nie swoich złośliwości.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.