Rosja: obchody Dnia Chrztu Rusi w Moskwie

W moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela patriarcha Cyryl przewodniczył dziś (28 lipca) uroczystej liturgii z okazji Dnia Chrztu Rusi.

W południe czasu moskiewskiego we wszystkich cerkwiach i klasztorach Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) rozległo się bicie dzwonów dla uczczenia tej rocznicy – w Rosji, na Białorusi, Ukrainie, krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) i w 68 innych krajach, w których istnieją cerkwie podlegające Patriarchatowi Moskiewskiemu. Szczególny charakter miało to dzwonienie w największych ośrodkach duchowych RKP o godz. 12 czasu kijowskiego, czyli godzinę później niż w stolicy Rosji. Bicie dzwonów o tej porze połączyło pięć ławr (największych klasztorów rosyjskiego prawosławia w Rosji i na Ukrainie): Kijowsko-Pieczerską, Poczajowską i Świętogórską na Ukrainie oraz Świętej Trójcy i św. Sergiusza i św. Aleksandra Newskiego w Rosji, a także sobór św. Włodzimierza w Chersonie na Ukrainie, wzniesiony w miejscu, gdzie – według tradycji – św. Wielki Książę Kijowski Włodzimierz przyjął chrzest w 988 roku.

W tym roku, po raz pierwszy od 2008, patriarcha moskiewski i Całej Rusi nie bierze udziału w uroczystościach rocznicowych w Kijowie, dokąd nie wpuściły go władze ukraińskie. Sekretarz prasowy patriarchy Cyryla ks. protodiakon Aleksandr Wołkow w rozmowie z rosyjską agencją „ Interfax-Religia” wyraził ubolewanie, że zwierzchnik RKP „nie będzie w stanie dzielić radości święta z prawosławnymi na Ukrainie”. Jednocześnie dodał, że w czasie uroczystości w świątyni Chrystusa Zbawiciela „szczególne modlitwy będą zanoszone w intencji pokoju na Ukrainie”.

Według protodiakona, dzień Chrztu Rusi „jest świętem ogólnokościelnym, które tradycyjnie łączy trzy bratnie narody Rosji, Ukrainy i Białorusi. I jedność ta jest głębokim czynnikiem łączącym, który bez wątpienia przezwycięży wszelkie bieżące nieporozumienia polityczne”. Wołkow przypomniał, że w ubiegłym roku bardzo uroczyście obchodzono w Moskwie, Kijowie i Mińsku 1025. rocznicę Chrztu Rusi.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.