Niedziela maryjna w Brazylii

W drugą niedzielę obecnego miesiąca zbiegły się w tym roku w Brazylii dwie tradycyjne uroczystości maryjne.

12 października przypada święto Patronki i Królowej Brazylii Matki Bożej z Aparecidy, czczonej tam od 1717 r. W uroczystościach odpustowych w narodowym sanktuarium, poprzedzonych specjalną nowenną różańcową, wzięło udział 200 tys. wiernych. Natomiast w drugą niedzielę października w Belém (odległym od stolicy kraju Brasilii ponad 2 tys. km) odbywa się największa procesja katolicka na świecie, w której uczestniczyło tym razem ponad 2 mln pielgrzymów.

Nowenna w Aparecidzie oparta była na rozważaniu tajemnic bolesnych Różańca. Każdego wieczoru nowennie przewodniczył uprzednio zaproszony biskup. W sanktuarium narodowym od północy do godz. 4:30 rano trwało czuwanie maryjne. Pierwszą Eucharystię sprawowano o 5:00 rano. Głównej Mszy przewodniczył i homilię wygłosił nuncjusz apostolski abp Giovanni D’ Aniello. W sobotę i niedzielę sanktuarium nawiedziło ponad 200 tysięcy pielgrzymów przybyłych nawet z najdalszych zakątków tego rozległego kraju.

Najbardziej rozpowszechniony w Brazylii kult maryjny to tzw. Círio de Nazaré – uroczystości ku czci Matki Bożej z Nazaretu w Belém, stolicy stanu Pará w północnej Brazylii. Tradycyjna procesja z figurką Matki Bożej Nazaretańskiej odbywa się tam od 1792 r. Tegoroczna była już 222. z kolei. W tym roku uroczystości rozpoczęto już 7 października i potrwają one do 27 dnia tego miesiąca. Centralne obchody odbywają się w dniach 11 i 12 października. W sobotę 11 października odbyła się procesja wodna w zatoce Guajará. Figurka Matki Bożej była umieszczona na korwecie marynarki wojennej. Kiedy korweta w towarzystwie niezliczonej flotylli łodzi i kutrów dotarła do portu, figura Pani z Nazaretu podjęta została oficjalnie przez policję z honorami należnymi głowie państwa. Ceremonia ta została ustanowiona prawem stanowym z 1971 r. i na jego podstawie Maryja z Nazaretu została ogłoszona patronką stanu Pará i Królową Amazonii.

Z kolei w niedzielę 12 października główną Mszę o 5:00 rano sprawował przed katedrą miejscowy arcybiskup Alberto Taveira. Bezpośrednio po Mszy rozpoczęła się procesja z figurą Pani z Nazaretu. Przemierzyła ona blisko 4 km ulicami miasta w kierunku sanktuarium. W tej trwającej blisko dziewięć godzin największej katolickiej manifestacji religijnej uczestniczyło ponad 2 mln pielgrzymów przybyłych również z innych stanów. Fenomenem procesji, poza oczywiście samą figurą Matki Bożej z Nazaretu, jest gruba lina długości 400 m. Tradycja ta sięga roku 1885, kiedy wóz z figurą ustawioną na specjalnym tronie utknął w błocie. Trzeba było liny, aby wyciągnąć pojazd. Od tamtego roku niezastąpionym elementem procesji jest właśnie gruba i długa lina. Marzeniem każdego pielgrzyma jest chociaż przez chwilę dotknąć i ciągnąć tę linę, aby wyrazić Maryi swoje podziękowania czy prośby.

Uroczystości ku czci Pani z Nazaretu w Belém wpisane zostały do rejestru niematerialnego narodowego dziedzictwa kulturowego, a także na listę UNESCO.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama