Polacy organizują międzynarodową akcję w sprawie Asii Bibi

Jeszcze w tym roku gotowy będzie godzinny reportaż, autorstwa dwóch Polaków, opowiadający historię pakistańskiej chrześcijanki skazanej za rzekome bluźnierstwo. Przygotowano także petycję do amerykańskiego rządu. Trwa ofensywa w obronie Asii Bibi.

Jeszcze w tym roku gotowy będzie godzinny reportaż opowiadający historię pakistańskiej chrześcijanki „Uwolnić Asię Bibi”. Podstawą scenariusza jest książka korespondentki France24 w Islamabadzie, Anne-Isabelle Tollet. Dziennikarka jako jedna z pierwszych informowała o sprawie Asii Bibi. Z powodu pracy nad „Bluźnierstwem” musiała uciekać z Pakistanu a książkę kończyła w ukryciu we Francji.

Oprócz splecionych historii dwóch kobiet Anne-Isabelle Tollet i Asii Bibi w filmie znajdzie się też opowieść o dwóch pakistańskich politykach zamordowanych za zaangażowanie w sprawę chrześcijanki. Chodzi o muzułmańskiego gubernatora Pendżabu Salmana Taseera i ministra ds. mniejszości w pakistańskim rządzie, katolika Shahbaza Bhattiego.

W Internecie można zobaczyć już obszerny trailer filmu: http://vimeo.com/108361682

Twórcami „Uwolnić Asię Bibi” są Maciej Grabysa, dziennikarz i reportażysta TVP oraz Michał Król z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. „Tu na Zachodzie chcemy pokazywać, co dzieje się z naszymi braćmi na Wschodzie” – mówi Michał Król. „Jeśli nie będzie się o tym mówić, Asia Bibi w każdej chwili może stracić życie. Może dojść do sfingowanego samobójstwa” – dodaje Maciej Grabysa.

Twórcy filmu planują dużą międzynarodową akcję. Chcą ponownie sprawą Asii Bibi zainteresować polityków w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Pokazy filmu planowane są w Parlamencie Europejskim a także we Francji i Hiszpanii. W Polsce reportaż o Asii wyemituje TVP Kraków a cały film na DVD wyda Dom Wydawniczy Rafael. W ramach kina objazdowego planowane są spotkania i dyskusje w całym kraju.

Jednym z koproducentów filmu jest Fundacja CitizenGO, która na swoich stronach internetowych zbiera podpisy pod petycją w sprawie uwolnienia Asii Bibi. „Z naszych analiz wynika, że jednym z nielicznych międzynarodowych ciał, które może mieć w tej sprawie znaczenie, jest Rząd USA. Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić petycję ostatniej szansy, którą kierujemy do Ambasadora USA w Pakistanie, Richard'a Olson'a” – informuje Magdalena Korzekwa z CitizenGO.

Dodatkowo, dyrektor zarządzający CitizenGO wręczy petycję także Ambasadzie Pakistanu w USA. Prezes CitizenGO Ignacio Arsuaga jest w kontakcie z rodziną Asii Bibi, jej prawnikami oraz rządem Hiszpanii gotowym natychmiast po uwolnieniu przyjąć całą rodzinę.

W czerwcu 2009 roku Asia Bibi została oskarżona o bluźnierstwo przeciw Mahometowi przez muzułmanki, z którymi pracowała w polu. Od 19 czerwca przebywała w celi w Śechupurze. Blisko półtora roku później zapadł wyrok – kara śmierci przez powieszenie. 16 października br. sąd apelacyjny w Lahore potwierdził wyrok śmierci na Asię Bibi. Jej rodzina zapowiedziała kasację do Sądu Najwyższego. Asia Bibi o potwierdzeniu kary dowiedziała się od swojego męża dopiero 30 października. Pakistanka dziękuje za modlitwę płynącą z całego świata. Nie traci nadziei, że Bóg da jej wolność w najwłaściwszym momencie.

Art.43 TV UWOLNIĆ ASIĘ BIBI - zwiastun

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ASIA BIBI

Reklama

Reklama

Reklama