Rok 2014: Zginęło 26 osób pracujących w duszpasterstwie

W mijającym roku zostało na świecie zabitych 26 duchownych i świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo Kościoła katolickiego. To o trzy osoby więcej niż przed rokiem. W ciągu minionej dekady zabito na świecie 230 pracowników duszpasterstwa, w tym trzech biskupów.

Dane te zebrała agencja Fides, związana z Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów. Przypomniała zarazem, że wciąż nieznany jest los kilku porwanych lub zaginionych księży.

Dla duchownych najbardziej niebezpiecznym kontynentem wciąż pozostaje Ameryka. Zginęło tam czternaście osób, z czego aż pięć w Meksyku. W sumie w 2014 r. zabito siedemnastu kapłanów, zakonnika, sześć zakonnic, seminarzystę i świeckiego. W tym w Afryce zginęło siedem osób, w Azji i Oceanii po dwie i w Europie jedna. 

W tym roku agencja Fides publikuje też dodatkowo listę osób zmarłych w Afryce Zachodniej w wyniku zarażenia wirusem eboli. Był on szczególnie bolesny dla bonifratrów, którzy niosąc pomoc chorym stracili w krajach dotkniętych epidemią czterech współbraci i siostrę zakonną oraz trzynastu współpracowników świeckich. W 1995 r. podobny los spotkał sześć włoskich misjonarek ze Zgromadzenia Małych Sióstr Ubogich z Bergamo, które zaraziły się wirusem eboli w Kongu, gdyż nie chciały opuścić w potrzebie miejscowej ludności. W 2013 r. rozpoczął się ich proces beatyfikacyjny. 

Agencja Fides przypomina, że wciąż nieznany jest los innych porwanych lub zaginionych duchownych. Chodzi m.in. o trzech zakonników augustianów asumpcjonistów (Jean Ndulani, Anselme Wasukundi i Edmond Kisughu), uprowadzonych w Demokratycznej Republice Konga październiku 2012 r., oraz o dwóch jezuitów: o. Paolo Dall’Oglio, porwanego w Syrii w 2013 r., i o. Alexisa Prema Kumara, porwanego 2 czerwca 2014 r. w Afganistanie.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ