Okazja do poznawania się i wymiany myśli

Wspólne modlitwy oraz braterskie spotkania – tak w Polsce wyglądają obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. W kościołach poszczególnych wyznań codziennie odbywają się nabożeństwa ekumeniczne.

„Jest więc okazja nie tylko do poznawania się, ale także do wymiany myśli – zwrócił uwagę ks. Ireneusz Lukas z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, dyrektor biura Polskiej Rady Ekumenicznej. – W Polsce piękną tradycją jest chociażby wymiana kaznodziejów. Podczas nabożeństw ekumenicznych, czasami podczas Mszy św. w Kościele katolickim, duchowni innych wyznań wygłaszają kazania. Jest to piękna tradycja, mająca już długą historię. To też jest osiągnięcie współpracy między Kościołami” – zauważył pastor Lukas.

Nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zaplanowano na najbliższą niedzielę 25 stycznia w katedrze opolskiej.

Natomiast jutro (20 stycznia) o godzinie 11:00 w Sali Synodalnej Centrum Luterańskiego przy ul. Miodowej 21 w Warszawie planowane jest podpisanie przez zwierzchników siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego apelu Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli. Udział w wydarzeniu wezmą: 

  • dr hab. Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, Prawosławny Arcybiskup Wrocławsko-Szczeciński
  • abp prof. dr hab. Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
  • ks. sup. dr Edward Puślecki, sekretarz Zarządu i Prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej, honorowy zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP
  • ks. dr hab. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu
  • ks. dr Ireneusz Lukas, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.
«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.