Prawosławne ostatki

Według liturgicznego kalendarza rosyjskiego prawosławia od poniedziałku trwa maslenica, zwana inaczej tygodniem serowym. Poprzedza ona okres Wielkiego Postu, który rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.

Tradycja obchodów maslenicy w rosyjskim społeczeństwie utraciła wiele ze znaczenia jako doświadczenie religijne. Związana jest z obyczajami przygotowywania potraw i zabaw ludowych.

Prawosławne przeżywanie tego okresu bezpośredniego przygotowania do Wielkiego Postu wypełnione jest radością przejścia poprzez praktyki pokutne do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. W czasie maslenicy prawo kościelne zaleca powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych, ale dopuszcza potrawy mleczne, w tym ser i masło zakazane w okresie Wielkiego Postu.

Ostatni dzień maslenicy to najbliższa Niedziela Przebaczenia, w którą zgodnie z kanonami należy pojednać się z wrogami i prosić o przebaczenie tych, wobec których zawiniliśmy, aby z czystym sercem rozpocząć okres modlitwy i pokuty w Wielkim Poście.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.