Patriarcha Cyryl modlił się za ofiary stalinizmu

Patriarcha Cyryl modlił się na dawnym moskiewskim poligonie NKWD Południowe Butowo za dusze osób zamordowanych tam przez stalinowskich zbrodniarzy. Dziś rano sprawował liturgię we wzniesionej w tym miejscu cerkwi Nowych Rosyjskich Męczenników i Wyznawców.

Cyryl I odprawił liturgię w dniu, w którym czci się pamięć patronów świątyni Nowych Rosyjskich Męczenników i Wyznawców. Na poligonie Południowe Butowo spoczywają prochy setek tysięcy ofiar stalinowskiego ludobójstwa, mordowanych tutaj strzałem w tył głowy począwszy od lat trzydziestych aż po lata pięćdziesiąte.

W okresie tak zwanego „wielkiego terroru” od sierpnia 1937 r. po październik 1938 r. rozstrzelano tu blisko 21 tys. osób. Większość stanowili mieszkańcy Moskwy i miejscowości podmoskiewskich. Byli to ludzie ponad 70 narodowości, wszystkich wyznań, religii, w tym duża liczba prawosławnych robotników i chłopów.  Święty Papież Jan Paweł II, wspominając zamordowanych w okresie stalinowskim duchownych, mówił o „ekumenizmie męczenników”, gdyż ręka morderców dosięgała prawosławnych, katolików i wyznawców innych religii jako ofiary wspólnego prześladowania.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKUMENIZM, ROSJA

Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.