SMS: Islamiści ucinają głowy, módlcie się za nas

Uzbrojeni napastnicy porwali 21 maja ks. Jacquesa Mourada z klasztoru św. Eliasza w Al-Qaryatayn, ponad 100 km od Palmyry w Syrii. Dzień wcześniej syryjski duchowny rozesłał wiadomość: „Ekstremiści z Państwa Islamskiego zbliżają się do naszego miasta. W Palmyrze zabili wielu ludzi, ucinając im głowy. Proszę, módlcie się za nas”.

Miasto Al-Qaryatayn jest pustynną oazą, utożsamianą z biblijnym Karnaim. Przed wojną domową w Syrii liczyło 30 tys. mieszkańców. Obecnie jest ich niemal dwa razy więcej z powodu napływu uchodźców.

Ks. Mourad, Syryjczyk, osiedlił się w Al-Qaryatayn kilkanaście lat temu, by wznowić działalność klasztoru św. Eliasza. W czasie wojny przyjął kilkaset osób, które schroniły się tam, by przetrwać zimę. Byli wśród nich także muzułmanie. Organizował fundusze na zakup cystern na wodę, generatorów prądu i narzędzi rolniczych, by ludzie ci mogli wrócić do swych domów.

- Ks. Jacques głęboko wierzy we współistnienie wszystkich. Wytrwały, promienny, kieruje się miłością do ludzi - podkreśla Nadia Braendle, ze współpracującego mu szwajcarskiego stowarzyszenia Przyjaciele Mar Moussa.

Kilka miesięcy temu ks. Mourad negocjował z Frontem Al-Nosra zwolnienie młodego człowieka, porwanego przez to islamskie ugrupowanie. Wraz z notablami z Al-Qaryatayn uzyskał nieformalne porozumienie między armią syryjską i rebeliantami, aby oszczędziły centrum miasta: armia rozbiła obóz w pobliskim garnizonie, zaś rebelianci krążą wokół niego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • aga
  22.05.2015 13:42
  Bo wszyscy czytają śmieciowe teksty związane z wyborami, udostępniaja na FB i pławią się we wzajemnym obrzucaniu błotem.
  A tam giną ludzie ...
 • thomek
  22.05.2015 16:03
  przynajmniej się za nich pomodlę i mam nadzieję, że nowy prezydent w tej sprawie nie będzie milczał tak jak obecny...
 • Danuta
  22.05.2015 16:28
  Swiat milczy.....czy jest cos wazniejszego od zycia ludzkiego....
  Przyjdz Duchu Swiety i oswiec myslenie ludzi odpowiedzialnych za panujace zlo...
  tam gdzie nienawisc - daj wnosic milosc.
  tam gdzie niezgoda - daj pojednanie
  tam gdzie przykrosci- daj gotowosc przebaczenia
  tam gdzie watpienie -daj wniesc wiare
  Miedzy smutnych zanies radosc......
  Spraw Panie aby na Swiecie zapanowal Pokoj !
  Jezu Ufam Tobie !
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.