Wpływ Brata Rogera na teologię

W Taizé rozpoczęło się międzynarodowe i ekumeniczne, oczywiście, seminarium o wpływie Brata Rogera na myśl teologiczną, w stulecie jego urodzin.

Choć założyciel Wspólnoty z Taizé nie uczestniczył w teologicznych debatach, miał jednak wśród teologów wielu przyjaciół i sam rozwinął oryginalną myśl chrześcijańską. Obrady potrwają do soboty. Zakończy je prelekcja kard. Waltera Kaspera o „Miłosierdziu i drodze ekumenicznej Brata Rogera”.

Otwierając obrady, brat Alois, aktualny przełożony Wspólnoty, przypomniał, że jego poprzednikowi bardzo zależało na tym, by przekazać młodym to, co stanowi o istocie chrześcijańskiej wiary. Dużą wagę przywiązywał do Słowa Bożego i chciał, by rozważania biblijne stanowiły główny element spotkań z młodzieżą. Pragnął ponadto, by młodzi odkrywali dzieła Ojców Kościoła. Dlatego sam odwoływał się do nich w swych rozważaniach, a także polecił sporządzić wybór z tekstów patrystycznych. Jeśli chodzi o ekumenizm, Brat Roger zachęcał chrześcijan, aby umieli się wznieść ponad konflikty. Założona przez niego wspólnota miała natomiast dać przedsmak pojednanego chrześcijaństwa – przypomniał brat Alois.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.