Rosja: konferencja o Aleksandrze Mieniu

W moskiewskiej Bibliotece Literatury Obcej im. Rudomino odbyła się konferencja poświęcona pamięci zamordowanego 25 lat temu znanego prawosławnego duchownego Aleksandra Mienia.

Obecni byli na niej przedstawiciele różnych wyznań i religii działających w Rosji. Jednym z prelegentów był ordynariusz Archidiecezji Matki Bożej w Moskwie abp Paolo Pezzi.

Metropolita moskiewski nawiązał do pierwszych lat działalności Aleksandra Mienia, kiedy jeszcze w czasach sowieckich skupiał on wokół siebie niewielką liczbę osób. Dzięki temu mógł poświęcić więcej czasu na pisanie książek, które do dziś nie straciły na aktualności i służą pomocą w pracy duszpasterskiej.

Wspominając późniejszy okres, kiedy na skutek zniesienia zakazu wobec religii w ZSRR cała masa ludzi dosłownie „wlała się do cerkwi i kościołówˮ, abp Pezzi zwrócił uwagę na praktyczne duszpasterskie wskazania Aleksandra Mienia. Tworzył on i wzywał do zakładania małych wspólnot chrześcijańskich jako najwłaściwszego miejsca rozwoju i przeżywania życia wiarą.

Abp Pezzi zacytował też słowa Aleksandra Mienia, który w dzień przed straszną śmiercią od uderzenia siekierą, prowadząc wykład powiedział: „Wydaje mi się, że chrześcijaństwo dopiero się zaczyna”.

Patrząc na wydarzenia współczesnego świata, kiedy chrześcijanie w różnych zakątkach świata oddają życie w imię Chrystusa, słowa Aleksandra Mienia pozostają nadal aktualne.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Reklama

Reklama

Reklama