Do połowy listopada br. w różnych częściach świata zginęło co najmniej 20 ludzi Kościoła: księży, sióstr zakonnych i świeckich.
Zgodnie z wieloletnim doświadczeniem na czele tej niechlubnej statystyki stoi najbardziej katolicki kontynent, czyli Ameryka Łacińska, w której śmierć poniosło 8 kapłanów, następnie Afryka i Azja - po 4 ofiary śmiertelne i Europa - 3.
Spis ten nie jest pełny, gdyż np. nie uwzględnia duchownych zamordowanych lub co najmniej zaginionych w Chinach, gdzie kilka dni temu znaleziono w rzece ciało kapłana. Dokładniejszy wykaz ludzi Kościoła, którzy zginęli w br., ogłosi, jak co roku, pod koniec grudnia watykańska agencja misyjna Fides.
Obecny spis przygotowała i ogłosiła włoska agencja internetowa Il Sismografo. Na wstępie przypomniała, że 17 listopada znaleziono w Meksyku zwęglone zwłoki ks. Erasto Pliego de Jesús - proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cuyoaco, który zaginął kilka dni wcześniej, dziś natomiast w Bangladeszu ciężko ranny został pracujący tam od dawna włoski misjonarz ks. Piero Parolari.
Według portalu dotychczas zginęło 14 kapłanów, 4 siostry zakonne i 1 świecki współpracownik Caritas. Do liczb tych należy dodać chińskiego duchownego z tzw. Kościoła podziemnego, a więc utrzymującego więź z Rzymem, ks. Pedro Yu Hepinga, którego ciało wyłowiono 11 listopada z rzeki Fen – dopływu Rzeki Żółtej (Huang He) – w środkowochińskiej prowincji Shanxi. O jego śmierci poinformowała azjatycka agencja katolicka UCANews.
Ze spisu, podanego przez Il Sismografo, wynika, że w 5 krajach Ameryki Łacińskiej zginęło 7 księży i jedna siostra zakonna, w tym w Brazylii, Kolumbii i Meksyku po 2 osoby a w Argentynie i Wenezueli - po jednej. W Afryce śmierć poniosły 4 osoby: dwóch księży w Nigerii, jeden w Demokratycznej Republice Konga i 1 siostra w Republice Południowej Afryki. Liczbowo tyle samo ofiar poniósł Kościół w Azji: jeden świecki pracownik Caritas w Syrii, 2 siostry w Indiach i 1 kapłan na Filipinach, ale trzeba dodać do tego wspomnianego kapłana z Chin. I wreszcie portal wymienia 3 kapłanów, którzy zginęli w Europie: dwóch w Hiszpanii i jednego we Włoszech.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.