Prawosławny koncert

- Ten wyjątkowy tydzień powinien przybliżyć nas do siebie i stać się błogosławieństwem dla naszych Kościołów, dla Polski i dla świata. Dzisiejszy koncert jest chyba najlepszym do niego wprowadzeniem – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Na sandomierskim Zamku Kazimierzowskim odbył się koncert kolęd i prawosławnych hymnów Bożego Narodzenia, który rozpoczął obchody diecezjalnego tygodnia ekumenicznego. Podczas koncertu wystąpiły dwa chóry prawosławnych parafii w Białymstoku i Bielsku Podlaskim. Koncertowi towarzyszyła wystawa fotograficzna „Cerkwie Europy” autorstwa Ryszarda Biskupa z Kielc. Podczas wprowadzenia do koncertu ks. Marcin Chyl, proboszcz sandomierskiej parafii prawosławnej przypomniał historię obecności tej wspólnoty w Sandomierzu. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że sandomierski koncert przypomina o tym, że mimo istniejących różnic łączy nas bardzo wiele na płaszczyźnie wiary, której fundamentem jest przyjęty sakrament chrztu. - Należymy do różnych Kościołów, które posiadają swoją teologię, liturgię, prawo. Mamy nieraz inne spojrzenie na życie i własne poglądy polityczne. Ale jeszcze więcej nas łączy na płaszczyźnie wiary, zaczynając od chrztu i to jest najważniejsze. Bóg uczynił nas Swoim Ludem. Zostaliśmy wyzwoleni z niewoli grzechu i włączeni w Chrystusa, otrzymaliśmy nowe życie. To są wielkie dzieła Pana, jakie mamy ogłaszać i pielęgnować zgodnie z hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Ten wyjątkowy tydzień powinien przybliżyć nas do siebie i stać się błogosławieństwem dla naszych Kościołów, dla Polski i dla świata. Dzisiejszy koncert jest chyba najlepszym do niego wprowadzeniem – wskazywał bp K. Nitkiewicz. - Wiemy, że w wielu miejscach na Ziemi nasilają się prześladowania wyznawców Chrystusa. Z kolei w Europie wartości chrześcijańskie są wypierane przez liberalno-nihilistyczną ideologię. To sprawia, że odczuwamy jeszcze bardziej potrzebę jedności. Tęsknimy za nią również w Polsce. Im będziemy bliżej siebie, tym nasz głos wypowiadany w imieniu i mocą Pana Jezusa będzie donośniejszy, a działania skuteczniejsze. Oczekują tego szczególnie ofiary prześladowań religijnych, konfliktów politycznych i społecznych, a także ludzie odrzuceni z powodu nędzy, choroby i poglądów. Są także osoby wyzyskiwane na różny sposób. My, którzy stale doświadczamy wielkich dzieł Boga, powinniśmy przeciwstawiać się wspólnie ludzkiej krzywdzie, powinniśmy budować pokój – apelował sandomierski ordynariusz.

Następnie na scenie wystąpiły chór parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi panny w Bielsku Podlaskim prezentując cerkiewne pieśni bożonarodzeniowe oraz ludowe kolędy. Po nim przepiękne hymny i pieśni liturgiczne oraz lokalne śpiewy związane z okresem Bożego Narodzenia zaprezentował chór „Angelos” parafii prawosławnej pw. Ducha Świętego z Białegostoku.

Kolejnym spotkaniem w ramach obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie prelekcja ks. prof. Józefa Krasińskiego pt. „500 – lecie wystąpienia Marcina Lutra i geneza Reformacji. Aspekt ekumeniczny”, która odbędzie się w środę, 20 stycznia o godz. 17.00 w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu. Zaś głównym wydarzeniem Tygodnia ekumenicznego w diecezji będzie Msza św. w kościele parafialnym Księży Michalitów w Stalowej Woli w sobotę 23 stycznia o godz. 18.00. Wezmą w niej udział katolicy i przedstawiciele innych Kościołów.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |