Razem z Finlandii do Rzymu

Doroczna pielgrzymka ekumeniczna z Finlandii do Rzymu jest wymownym znakiem, że tamtejsi luteranie, prawosławni i katolicy pragną dawać wspólnie świadectwo o Jezusie Chrystusie, będącym fundamentem jedności.

Podkreślił to Papież, przyjmując fińską delegację przybyłą na przypadające 19 stycznia wspomnienie męczeńskiej śmierci patrona tego kraju św. Henryka.

Ten XII-wieczny biskup oddał życie za wiarę w Finlandii, a jego grób znajduje się w rzymskiej bazylice Santa Maria sopra Minerva. Franciszek nawiązał do rozpoczynającego się dzisiaj Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wyraził wdzięczność Bogu za wyniki dialogu katolicko-luterańskiego, wspominając podpisaną w 1999 r. wspólną deklarację o usprawiedliwieniu.

„Na tej podstawie dialog czyni obiecujące postępy ku wspólnemu rozumieniu na płaszczyźnie sakramentalnej Kościoła, Eucharystii i posługi duchownej. Wspólne kroki naprzód kładą mocny fundament pod wspólnotę życia w wierze i duchowości. Nasze relacje coraz bardziej przepaja duch spokojnych dyskusji i wzajemnego braterskiego dzielenia się. W naszym dialogu wciąż jeszcze pozostają różnice co do doktryny i praktyki. Nie powinno nas to jednak zniechęcać, ale raczej ma pobudzać do wspólnego zdążania ku coraz większej jedności, przezwyciężając także dawne koncepcje i opory. W świecie często rozdartym konfliktami, naznaczonym sekularyzmem i obojętnością jesteśmy powołani do wspólnego wyznawania Jezusa Chrystusa, stając się coraz bardziej wiarygodnymi świadkami jedności oraz budowniczymi pokoju i pojednania” – powiedział Papież.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama