Franciszek przyjmie delegację waldensów

W sobotę Franciszek przyjmie po raz pierwszy w Watykanie delegację Ewangelickiego Kościoła Waldensów.

O spotkaniu z papieżem poinformowano na stronie internetowej włoskich ewangelików NEV. "Jest to okazja, aby dialog ekumeniczny, który także dzięki papieżowi Franciszkowi otrzymał nowy impuls, wzrastał i się urzeczywistniał" - napisał pastor Eugenio Bernardini, moderator Komitetu Tavola Valdese, najwyższego gremium włoskich waldensów.

22 czerwca 2015 r papież Franciszek odwiedził niewielką świątynię waldensów podczas swej wizyty w Turynie i tam poprosił ich o przebaczenie krzywd, jakich doznali ze strony Kościoła rzymskiego. "Ze strony Kościoła katolickiego proszę was o przebaczenie postaw i zachowań niechrześcijańskich, a nawet nieludzkich, jakie w dziejach zajmowaliśmy wobec was. W imię Pana Jezusa Chrystusa, przebaczcie nam!" - powiedział wówczas Franciszek do wiernych tegoż Kościoła.

Franciszek jest pierwszym w dziejach papieżem, który przekroczył próg świątyni waldensów.

Liczący obecnie ok. 100 tys. wiernych Ewangelicki Kościół Waldensów jest najstarszym Kościołem reformowanym na świecie, powstałym 400 lat przed reformacją zainicjowaną przez Marcina Lutra. Waldensi rozpoczęli działalność w XII w. Podążając za swoim założycielem Piotrem Waldo, bogaczem, który rozdał cały swój majątek, wzywali do ubóstwa, krytykując wyższe duchowieństwo za zbytek. Odrzucali oni autorytet papieża i żądali reform w kościele.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| WALDENSI

Reklama

Reklama

Reklama