Ostrów Lednicki: Wspólne wyznanie wiary

Wspólne wyznanie wiary i odmówiona razem modlitwa Ojcze Nasz stanowiły ważny i niezwykle symboliczny moment ekumenicznego nabożeństwa sprawowanego 14 kwietnia, w 1050. rocznicę Chrztu Polski w palatium Mieszka I na Ostrowie Lednickim.

Prymas Polski poświęcił tam również dzwon "Mieszko i Dobrawa", a podczas hymnu państwowego na niebie pojawiły się myśliwce.

Biskupi, duchowni z różnych Kościołów, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy wspólnie odmówili Skład Apostolski, a później w modlitwie dziękczynnej, dziękowali za „wszelkie dobro, którego na przestrzeni 1050 lat, dzięki wierze w Jezusa Chrystusa, doświadczył naród polski. Kolejne wezwania czytali przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej: bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego, ks. Grzegorz Giemza z Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego), dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, ks. Sławomir Rodaszyński, zastępca zwierzchnika Kościoła ewengelicko-metodystycznego, ks. Marek Babi, biskup naczelny Kościoła starokatolickiego mariawitów i przedstawiciel Kościoła chrześcijan baptystów.

W modlitwie dziękczynnej dziękowano m.in. za apostołów, którzy przynieśli na ziemię polską wiarę chrześcijańską i za męczenników i wszystkich świadków wiary, którzy żyli na polskiej ziemi ukazując wyzwalającą moc Ewangelii.

Dziękowano także za to, że kolejne pokolenia Polaków mogły współtworzyć Europę ducha, za wielkie dzieła kultury chrześcijańskiej powstałe w Polsce i za narodowych wieszczów, którzy nawet wadząc się z Bogiem, pozostali blisko Niego.

Na koniec dziękowano za obecność wiary chrześcijańskiej w polskich obyczajach i tradycjach ludowych, a także za „historię polskiej ekumenii, za duchową bliskość chrześcijan różnych wyznań i deklarację Kościołów o wzajemnym uznaniu ważności chrztu”, o której w swoim słowie wspominał wcześniej Prymas Polski podkreślając, że „sakrament chrztu jest znakiem jedności i wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły swoje podziały i w widzialny sposób zamanifestowały swoją wspólnotę”.

Na zakończenie nabożeństwa Prymas pobłogosławił dzwon „Mieszko i Dobrawa” odlany specjalnie na 1050. rocznicę Chrztu Polski.

Ostatnim elementem uroczystości na Ostrowie Lednickim był śpiew hymnu państwowego. W tym czasie nad jeziorem lednickim pojawiły się myśliwce, które nakreśliły na niebie barwy narodowe.

Uroczystości na Ostrowie Lednickim są częścią oficjalnych, centralnych obchodów Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, które od czwartku do soboty, 14-16 kwietnia, odbywają się w Gnieźnie i Poznaniu. W programie uroczystości znajdują się specjalne posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski i Zgromadzenia Narodowego, a także wydarzenie ewangelizacyjno-kulturalne na poznańskim stadionie INEA.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • uwaga
  14.04.2016 17:35

  Nie ma czegoś takiego jak "chrzest kraju".
  Chrzci się wyłącznie ludzi!

  Bardzo proszę Redakcję o korektę wszystkich błędnych tytułów: to był chrzest księcia Mieszka I.

  Te tytuły są zarówno heretyckie (chrzest kraju) jak i niezgodne z prawdą (kłamstwo).

 • ciekawostka
  14.04.2016 17:54

  Data 14.04.966 r. jest wyłącznie symboliczna:
  "Chronologia i datacja wydarzeń związanych z chrztem Polski jest sporna. Chociaż w oficjalnej historiografii kościelnej i państwowej przyjmuje się rok 966 za datę chrztu Mieszka, to jednak uczeni podkreślają, że nie jest to data pewna".
  Tyle samo osób dowodzi roku 965 ile roku 966.

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.