Ekumenicznie na 1050. rocznicę

Jeden Chrzest, jedna wiara. Sakrament jedności z Chrystusem i między chrześcijanami.

Ekumenicznym akcentem rozpoczęły się 18 czerwca w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu diecezjalne i wojewódzkie obchody 1050-lecia Chrztu Polski „Tam gdzie chrzest, tam nadzieja”.

W nabożeństwie pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego wzięli udział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, bp Stefan Regmunt, bp Paweł Socha, bp Waldemar Pytel z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, bp Mirosław Wola z Kościoła ewangelicko-augsburskiego , ks. Mitra Julian Chojniak z Kościoła greckokatolickiego, ks. Jarosław Szmajda z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Dariusz Lik z Kościoła ewangelicko-augsburskiego , ks. Superintendent Sławomir Radoszyński z Kościoła ewangelicko-metodystycznego, ks. infułat Stanisław Bosy z Kościoła polskokatolickiego i ks. Stanisław Stawowczyk z Kościoła polskokatolickiego.

Chrześcijanie różnych wyznań zjednoczeni wokół Trójedynego Boga modlili się o jedność dla całego Kościoła Jezusa Chrystusa i błogosławieństwo dla Polski, ziemskiej ojczyzny.

– Sakrament Chrztu jest znakiem jedności, a jednocześnie wezwaniem dla Kościołów, aby przezwyciężyły podziały i aby w widzialny sposób zamanifestowały wspólnotę. Dzięki ewangelicznemu impulsowi polska kultura była tworzona prze chrześcijan: łacinników, prawosławnych, greko-katolików i protestantów, jak również przez ludzi niewierzących. Oby nasze spotkanie i modlitwa w tym miejscu były dla nas źródłem nadziei, która zawieść nie może – powiedział bp Tadeusz Lityński.

Czytaj także

 

«« | « | 1 | » | »»