Metropolita Hilarion o współpracy prawosławnych z katolikami

„Mamy bardzo konstruktywne relacje” – powiedział metropolita Hilarion, zapytany o stan dialogu prawosławnych z katolikami w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR.

Hierarcha odpowiedzialny za stosunki patriarchatu moskiewskiego z innymi Kościołami określił tak całość wysiłków ostatnich lat, w ciągu których spotkał się sześciokrotnie z Papieżem Franciszkiem, a o wiele częściej, regularnie, z jego przedstawicielem kard. Kurtem Kochem, kierującym Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

W czasie rozmowy prawosławny metropolita wskazał nie tylko na pozytywny wydźwięk obecnych kontaktów między obu wyznaniami, ale też na potrzebę jeszcze większej współpracy. „Zbyt często robimy pewne rzeczy osobno: np. Papież daje jakieś przesłanie i patriarcha mówi ze swojej strony dokładnie to samo, ale nie czynią tego razem” – dodał Hilarion. Jego zdaniem starania zwierzchników duchowych miałyby większy wpływ na ludzi, gdyby w miarę możliwości dokonywano ich wspólnie, jak to miało miejsce w przypadku dokumentu podpisanego przez Franciszka i Cyryla na Kubie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama