Metropolita Hilarion o współpracy prawosławnych z katolikami

„Mamy bardzo konstruktywne relacje” – powiedział metropolita Hilarion, zapytany o stan dialogu prawosławnych z katolikami w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR.

Hierarcha odpowiedzialny za stosunki patriarchatu moskiewskiego z innymi Kościołami określił tak całość wysiłków ostatnich lat, w ciągu których spotkał się sześciokrotnie z Papieżem Franciszkiem, a o wiele częściej, regularnie, z jego przedstawicielem kard. Kurtem Kochem, kierującym Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

W czasie rozmowy prawosławny metropolita wskazał nie tylko na pozytywny wydźwięk obecnych kontaktów między obu wyznaniami, ale też na potrzebę jeszcze większej współpracy. „Zbyt często robimy pewne rzeczy osobno: np. Papież daje jakieś przesłanie i patriarcha mówi ze swojej strony dokładnie to samo, ale nie czynią tego razem” – dodał Hilarion. Jego zdaniem starania zwierzchników duchowych miałyby większy wpływ na ludzi, gdyby w miarę możliwości dokonywano ich wspólnie, jak to miało miejsce w przypadku dokumentu podpisanego przez Franciszka i Cyryla na Kubie.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.