Jordan – uroczystość Objawienia Pańskiego

Prawosławni i grekokatolicy posługujący się kalendarzem juliańskim świętują 19 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną przez nich Jordanem, gdyż wspominają wtedy Chrzest Pański.

Obchody rozpoczyna poświęcenie wody, którego dokonuje się w wigilię święta albo w sam jego dzień. Rosyjscy wierni powtarzają potem w miejscach, gdzie pobłogosławiono wodę, gest spełniony przez samego Jezusa.

Według prognoz Ministerstwa Spraw Nadzwyczajnych w obrzędzie całkowitego trzykrotnego zanurzenia się w  naturalnych zbiornikach wodnych bierze udział ok. 1,5 mln Rosjan. W tym celu przygotowano 3,5 tys. miejsc. Nad bezpieczeństwem uczestników obrzędu czuwa ponad 9 tys. ratowników. W wigilię uroczystości poświęcono wodę w świątyniach, zbiornikach naturalnych, w oceanie Spokojnym i Atlantyckim oraz w Morzu Kaspijskim.

W tym roku wyjątkowo, ze względu na poważne przeziębienie, w głównych uroczystościach Jordanu nie wziął udziału patriarcha Cyryl. Zwykle przewodniczył on liturgii w dwóch moskiewskich soborach: katedralnym Chrystusa Zbawiciela oraz Objawienia Pańskiego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.