Niemcy: Kościół ewangelicki o zakazie noszenia krzyżyka przez nauczycielkę

Kościół ewangelicki w Niemczech krytykuje zakaz noszenia krzyżyka wydany przez kierownictwo jednej z berlińskich szkół wobec nauczycielki. Władze oświatowe landu zapowiedziały wydanie dyrektyw do ustawy o neutralności światopoglądowej obowiązującej w stolicy.

Bulwersujący przypadek opisuje w czwartek dziennik "Berliner Zeitung". Jak pisze autor materiału Martin Klesmann, nauczycielka pracujące w państwowej szkole w wielokulturowej berlińskiej dzielnicy Wedding dostała zakaz noszenia łańcuszka z krzyżykiem.

Sprawą zajęły się władze Kościoła ewangelickiego po tym, jak kobieta poskarżyła się im na - jej zdaniem - krzywdzącą decyzję. "Opowiadamy się za prawem do wolności noszenia krzyża" - powiedział biskup Markus Droege. Jego zdaniem symbole religijne powinny być dozwolone, jeśli nie zagraża to pokojowi w szkołach.

Władze szkolne powołują się na ustawę o neutralności, która zakazuje nauczycielom, policjantom i pracownikom wymiaru sprawiedliwości noszenia symboli religijnych. "Hidżab, kipa czy krzyż są dla urzędników landowych zakazane" - przypomina "Berliner Zeitung".

Biskup Droege uważa, że przepisy obowiązujące w Berlinie są bardziej restrykcyjne niż orzeczenia Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Ewangelicki duchowny przypomniał, że TK w 2015 roku uznał całkowity zakaz noszenia chust przez muzułmanki za sprzeczny z konstytucją.

Autor zwraca uwagę, że przepisy ustawy o neutralności stosowane były dotychczas głównie wobec muzułmanek. Zakaz noszenia krzyżyka jest "ewenementem" - ocenia Klesmann. Sytuację komplikuje przepis zezwalający na noszenie symboli religijnych, jeżeli mają charakter "ozdoby".

Adwokat Maryam Haschemi powiedziała "Berliner Zeitung", że część polityków i większość nauczycieli postępuje tak, jakby Niemcy były, przynajmniej jeśli chodzi o szkolnictwo, państwem laickim. "Konstytucja wcale nie stanowi o rozdziale państwa i Kościoła" - zaznacza adwokat reprezentująca kobiety walczące o prawo do noszenia chusty.

Minister oświaty Berlina Sandra Scheeres przyznała, że nie jest w stanie zaoferować jednoznacznej definicji, kiedy krzyżyk jest ozdobą, a kiedy nie. "Bardzo duży krucyfiks nie jest już ozdobą" - powiedziała.

Ministerstwo pracuje obecnie nad dyrektywami mającymi stanowić pomoc w interpretacji.

Politycy Zielonych i Lewicy domagają się zliberalizowania przepisów. Deputowana Zielonych do regionalnego parlamentu Berlina, Bettina Jarasch, opowiedziała się za dopuszczeniem w szkołach zarówno chusty, jak i krzyża. "W pluralistycznym mieście, jakim jest Berlin, szkoły powinny odzwierciedlać ten pluralistyczny charakter" - uważa Jarasch.

Ponad połowa mieszkańców Berlina nie należy do żadnego wyznania. Co piąty jest protestantem, a co dziesiąty katolikiem.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Gość
  13.04.2017 22:33
  Dyskryminacja, jawna dyskryminacja
 • Gość
  14.04.2017 08:20
  Mnie nie podoba się wykorzystanie krzyżyka do reklamy firmy deweloperskiej.
 • Gość
  14.04.2017 09:49
  Zakaz noszenia krzyża to łamanie praw człowieka.
 • wołający na puszczy
  15.04.2017 18:02
  Niemiecka interpretacja prawa to jakieś delirium logiczno- etyczne. Eksponowanie symboli religijnych w ramach swego ubioru to jedna z cech wolności światopoglądowej !. Chusty muzułmanek czy krzyże, albo kapelusze(jeśli ktoś uzna je za symbol religijny) nie obrażają niczyich uczuć, ani nie stanowią naruszenia niczyjej wolności i bezpieczeństwa.Natomiast zakrywanie twarzy jest takim naruszeniem, bo stwarza możliwość uniknięcia identyfikacji.Dlaczego niemiecki system prawny (i nie tylko niemiecki !)natomiast nie dostrzega jawnego naruszania prawa na ogromną skalę, poprzez propagowanie i posługiwanie się Koranem z wersetami medyńskimi, które kategorycznie namawiają do przemocy, dyskryminacji ,zabijania i nienawiści ?!. To jest zakazane w całej Unii Europejskiej , a żaden kraj tego nie przestrzega ani nie wyciąga z tego wniosków !. Natomiast czepiają się kobiet , które chcą uzewnętrznić to o czym myślą i co czują. To jakaś psychodeliczna paranoja !.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.